Rozmowa kuluarowa o funkcjonowaniu stoczni w Polsce
Podczas stolika ds. gospodarki i reform społecznych, a także rozmów współprzewodniczących zespołów negocjacyjnych trzy sprawy wywoływały największe emocje: indeksacja płac, górnictwo oraz podjęta przez władze w październiku 1988 roku decyzja o likwidacji Stoczni im. Lenina w Gdańsku. O tym, jak ważne dla opozycji było pomyślne rozstrzygnięcie tych spraw, świadczy wypowiedź Adama Michnika, który obwieścił stronie rządowej: „Naszym mandatem jest ściana. (...) Na nic nie wolno nam się zgodzić, jeśli tego nie załatwimy” (Spotkanie współprzewodniczących zespołów roboczych Okrągłego Stołu w Pałacu URM, 6 marca 1989 roku, godz. 17.00–18.55 w: K. Dubiński, Okrągły Stół, Krajowa Agencja Promocyjna, Warszawa 1999, s. 358). Wicepremier Ireneusz Sekuła ripostował, że władze również nie mogą ustąpić, podkreślając: „W sprawie Stoczni też mamy ścianę. Jeżeli tu ustąpimy, to wtedy nie ma rządu” (Spotkanie współprzewodniczących zespołów roboczych Okrągłego Stołu w Pałacu URM, 6 marca 1989 roku, godz. 17.00–18.55 w: K. Dubiński, Okrągły Stół, Krajowa Agencja Promocyjna, Warszawa 1999, s. 358).
Władze
jednak zdawały się nieco zmiękczać swoje stanowisko i w pewnym momencie
Aleksander Kwaśniewski stwierdził, że należy opracować takie rozwiązanie, które
umożliwi rządowi wycofanie się z tej decyzji z zachowaniem twarzy. Nie
oznaczało to jednak zażegnania konfliktu. Zacięta dyskusja na ten temat toczyła
się jeszcze 3 kwietnia podczas ostatniego spotkania w Magdalence. Zapadła wtedy
decyzja o zwróceniu się do Prezydium Sejmu, które miało zlecić Komisji
Nadzwyczajnej ds. Wdrażania Reformy Gospodarczej zbadanie decyzji dotyczących
likwidacji przedsiębiorstw, zwłaszcza w przypadku Stoczni Gdańskiej. Echa
rozmów na temat przyczyn postawienia w stan likwidacji Stoczni nie ucichły po
zamknięciu obrad Okrągłego Stołu, a dla wielu działaczy „Solidarności” decyzja
ta miała charakter polityczny.
Materiał zdigitalizowany w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Digitalizacja. Mecenasem programu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a operatorem Narodowy Instytut Audiowizualny.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus