Robert Brylewski | Dezerterzy
Bohaterem tego odcinka programu Dezerterzy jest Robert Brylewski – legenda polskiej muzyki alternatywnej, członek kluczowych dla rozwoju polskiego punka, rocka i reggae formacji Brygada Kryzys, Izrael i Armia. W rozmowie z Łukaszem Orbitowskim Brylewski wspomina swoją życiową drogę, począwszy od dzieciństwa w rodzinie o muzycznych tradycjach (oboje rodzice związani byli z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk”), poprzez edukację w męskim, katolickim liceum aż po chwilę, kiedy zdecydował się na zostanie muzykiem. Miał już wówczas, jak mówi, świadomość, że to wybór konkretnej, często wyboistej drogi życiowej – rezygnacji ze studiów, niepewnej przyszłość i sprawienia zawodu rodzicom. W rozmowie Brylewski wspomina okoliczności powstania Brygady Kryzys, Armii i początki swojej fascynacji muzyką reggae. Kreśli tym samym intrygujący portret warszawskiego środowiska muzycznego przełomu lat 70. i 80. i twórczego fermentu, który wbrew wszystkiemu panował w trudnych realiach PRL. W rozmowie Brylewski mówi także m.in. o swoim stosunku do narkotyków, romansie swojej nastoletniej córki z Tymonem Tymańskim, a także tłumaczy, dlaczego artysta to zawód gorszy niż saper i dlaczego „punk to nie są łaskotki”.
Dezerterzy to program TVP Kultura, w którym pisarz i
dziennikarz Łukasz Orbitowski rozmawia z zaproszonymi gośćmi – ludźmi
związanymi z kulturą, ale działającymi poza medialnym mainstreamem; z
„dezerterami” spoza głównego obiegu kultury. Reprezentanci różnych pokoleń i
postaw światopoglądowych opowiadają o swojej twórczości w kontekście własnych
doświadczeń i wyborów życiowych.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus