Rafał Urbacki | Taniec_PL
Taniec_PL to cykl krótkich reportaży, które mają za zadanie ukazać panoramę polskiego tańca współczesnego. Pierwotnie znalazły się one na dwuczęściowej płycie dvd taniec_PL/edycja 2012 (dance/edition 2012), wydanej przez Instytut Muzyki i Tańca z okazji Internationale Tanzmesse NRW – Międzynarodowych Targów Tańca, odbywających się w Düsseldorfie w dniach 29 sierpnia – 1 września 2012 roku. Wydawnictwo zaprezentowało większość spośród aktywnie działających w Polsce zawodowych twórców tańca z różnych obszarów i gatunków: zarówno twórczość zespołów państwowych i instytucjonalnych, jak i niezależnych twórców oraz kolektywów tanecznych. Materiały filmowe oprócz wypowiedzi twórców i kierowników artystycznych zawierają fragmenty spektakli i prac choreograficznych; równolegle opatrzone są również podpisami i tłumaczeniami w języku angielskim.
W krótkim materiale choreograf i tancerz Rafał Urbacki opowiada o związku tańca i choreografii z jego osobistymi doświadczeniami. Opisuje swoją drogę twórczą, podkreślając fakt odwoływania się w swoich performansach do własnej biografii, głównie do doświadczeń osoby niepełnosprawnej zmuszonej do funkcjonowania w świecie niedostosowanym do jej potrzeb, przede wszystkim emocjonalnych. W reportażu pojawiają się fragmenty przedstawień w choreografii Urbackiego: Mt 9,7 oraz W przechlapanem.
Rafał Urbacki (ur. w 1984 roku w Tarnowskich Górach) – choreograf i performer. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim oraz wiedzę o teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim; od 2008 roku studiuje reżyserię dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Edukację ruchową rozpoczął w Teatrze Tańca „Kierunek” w Bytomiu, tańcząc na wózku w choreografiach Tańczył w choreografiach Gessel Mason, Victorii Fox i Phila Williamsa, prezentowanych podczas Międzynarodowych Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tańca w Bytomiu. Performer w solowych autorskich projektach: BezSen (Festiwal Tańcząca Wyspa Tolerancji, Kalisz 2007), autobiograficznych Urodzinach (Scena Tańca Współczesnego, Kraków 2008) czy Zrównywaniu (XVI MKTWiFST, 2009). Jest współautorem i tancerzem w video-dance (The Lift, 2009 i The Adventures of Giraffi and Charming Seally, 2010) oraz reżyserem projektu Mover. Projekt społeczny (2010). Był rezydentem w prestiżowym polskim programie na współczesną choreografię SOLO PROJEKT 2010 w Starym Browarze w Poznaniu. Powstałe wówczas solo Mt 9,7 było prezentowane m.in. na 20. TanzTage w Berlinie, Europejskim Kongresie Kultury we Wrocławiu, Polityki Tańca w Instytucie Teatralnym w Warszawie, Wibracjach Tanecznych we Wrocławiu. Współpracował z duetem Strzępka/Demirski w spektaklu Tęczowa Trybuna 2012 (Teatr Polski we Wrocławiu, 2011). Jego projekt taneczny o tożsamości pokolenia lat 90’ otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prowadzi w całym kraju zajęcia na studiach podyplomowych z zakresu muzykoterapii oraz świadomości ciała i improwizacji.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus