Prywatne śledztwo | Wojciech Wójcik
Szczęśliwe życie Rafała Skoneckiego (Roman Wilhelmi) kończy się wraz z wypadkiem samochodowym, w którym ginie jego żona (Małgorzata Niemen) i dwójka małych dzieci. On sam został ciężko ranny. Sprawca, kierowca ciężarówki (Andrzej Pieczyński), uciekł, nie udzielając im pomocy. Śledztwo zostaje umorzone, ale Skonecki, chcąc wymierzyć sprawiedliwość mordercy, prowadzi własne. Wkrótce zaczynają ginąć kierowcy ciężarówek…
„Kino to przede wszystkim żywioł ruchu, akcji, zmienności sposobu patrzenia, konfliktów, wreszcie zbrodni, ale gdyby spojrzeć na moje filmy trochę głębiej, to okazałoby się, że sensacyjna otoczka służy przekazaniu jakiejś wiedzy o ludziach, dalekiej od dydaktyzmu, wymądrzania się, filozofowania. Lepiej ukryć to, w co się wierzy, co jest ważne, w otoczce filmu kryminalnego” – mówił w 2002 roku Wojciech Wójcik (1943-2018), wówczas już czołowy twórca polskiego kina sensacyjnego, autor m.in. kultowej Ekstradycji (1995-1998).
Prywatne śledztwo to jeden z wczesnych filmów reżysera, stanowiący – razem z Karate po polsku (1983) i Trójkątem bermudzkim (1987) – rodzaj nieformalnej trylogii sensacyjnej, potwierdzającej jego umiejętność sprawnego posługiwania się konwencjami gatunkowymi wpisanymi w realia późnego PRL-u. Wójcik wykorzystał tutaj znany kryminalny motyw prywatnej zemsty jako odpowiedzi na nieskuteczność prawa i nieadekwatność kary do winy, zręcznie przy tym mieszając tropy i potwierdzając swój talent do zaskakujących puent.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus