Projekt XL | Anna Kochnowicz
Jest rok 1973. Conrad Drzewiecki, dotąd prowadzący balet Teatru Wielkiego w Poznaniu, zakłada Polski Teatr Tańca – Balet Poznański. To, co działo się choreograficznie na scenie opery na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, zapowiadało rewolucję w polskim tańcu; Conrad Drzewiecki konsekwentnie wprowadzał nowy język i sposób komunikowania się z publicznością, a co było – jak sam podkreślał – „kontynuacją tego, co aktualnie działo się w balecie światowym”. Drzewiecki konsekwentnie, wraz ze zgromadzonym wokół siebie zespołem, rozwijał przez 15 lat swoją wizję polskiego teatru tańca. W 1988 roku choreograf rezygnuje ze stanowiska dyrektora, zastępuje do Ewa Wycichowska, wówczas primabalerina Teatru Wielkiego w Łodzi i kontynuuje myśl teatralną Drzewieckiego, włączając i otwierając się na improwizację jako metodę twórczą.
W dokumencie reżyserka Anna Kochnowicz rozwija powyższy rys historyczny o osobiste wspomnienia i komentarze osób związanych z poznańskim teatrem. Stefan Drajewski, autor książki o Conradzie Drzewieckim, kreśli portret charyzmatycznego choreografa, Mariola Hendrykowska, pierwsza solistka w teatrze Drzewieckiego, i Elżbieta Mazurkiewicz-Kolasińska, tancerka, opowiadają o pracy z nim i o zespole, jaki zbudował. Wypowiedzi Katarzyny Pajowej, zastępczyni dyrektora Polskiego Teatru Tańca w latach 1977-1986, Jagody Ignaczak, kierowniczki literackiej, Ewy Obrękowskiej-Piaseckiej, krytyczki teatralnej i Mirosława Różalskiego, asystenta Drzewieckiego, uzupełniają dokument o wątki poświęcone współczesnej choreografii, przemianach tańca i komunikacji ze współczesnym widzem. Na film, poza wypowiedziami i wspomnieniami zespołu Teatru, składają się także liczne materiały archiwalne i fragmenty spektakli zrealizowanych przez Polski Teatr Tańca.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus