Polski film dokumentalny po roku 2000 | Historia polskiego filmu dokumentalnego 1896–2016 | 11/12
Powstanie internetu, tematyczne kanały telewizyjne, nowe kanały
dystrybucji i produkcji filmowej sprzyjają kształtowaniu się nowych gatunków
dokumentu. Zaczynają być popularne filmy
dokumentalne pełnometrażowe (podczas gdy wcześniej dominowały krótkie formy z
wyrazistą puentą). Wpływa to np. na dramaturgię, która musi być bliższa filmowi
fabularnemu; zapożycza się więc zabiegi charakterystyczne dla filmu
fikcjonalnego, takie jak narracja-alegoryczna bajka (np. Królik po berlińsku, reż. Bartosz Konopka) albo scenariusz oparty
na śledztwie (Totart, reż. Bartosz
Paduch). Pojawiają się programy typu reality show, telenowele dokumentalne czy
różnego rodzaju eksperymenty (np. oddanie kamery w ręce bohaterów filmu).
Historia polskiego filmu dokumentalnego 1896–2016 – to zbiór wykładów cenionych ekspertów, bogato ilustrowany filmowymi przykładami i ciekawostkami, który przekrojowo przedstawia dzieje polskiego filmu niefikcjonalnego. Dwunastoodcinkowy cykl powstał na podstawie dwóch tomów książki profesor Małgorzaty Hendrykowskiej Historia Polskiego Filmu Dokumentalnego. Wykłady, zrealizowane w ramach projektu Akademia Polskiego Filmu są przedstawione przystępnym językiem, ale jednocześnie nie pozbawione głębszej refleksji filmoznawczej, dlatego kierowane są zarówno do laików, jak i do znawców tematu. Kolejne spotkania prowadzą: prof. Małgorzata Hendrykowska, prof. Marek Hendrykowski, prof. Mikołaj Jazon, prof. Wojciech Otto, prof. Jadwiga Hučková, prof. Mirosław Przylipiak oraz prof. Katarzyna Mąka-Malatyńska.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus