Polski Balet Narodowy | Taniec_PL
Taniec_PL to cykl krótkich reportaży, które mają za zadanie ukazać panoramę polskiego tańca współczesnego. Pierwotnie znalazły się one na dwuczęściowej płycie dvd taniec_PL/edycja 2012 (dance/edition 2012), wydanej przez Instytut Muzyki i Tańca z okazji Internationale Tanzmesse NRW – Międzynarodowych Targów Tańca, odbywających się w Düsseldorfie w dniach 29 sierpnia – 1 września 2012 roku. Wydawnictwo zaprezentowało większość spośród aktywnie działających w Polsce zawodowych twórców tańca z różnych obszarów i gatunków: zarówno twórczość zespołów państwowych i instytucjonalnych, jak i niezależnych twórców oraz kolektywów tanecznych. Materiały filmowe oprócz wypowiedzi twórców i kierowników artystycznych zawierają fragmenty spektakli i prac choreograficznych; równolegle opatrzone są również podpisami i tłumaczeniami w języku angielskim.
Krzysztof Pastor, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego, opowiada w tym krótkim reportażu o tradycjach baletowych, które kontynuuje kierowana przez niego instytucja. Mówi o zmianach, jakie zaszły sposobie pracy zespołu i repertuarze Baletu, odkąd objął swoje stanowisko. Podkreśla również potrzebę wychowania nowego pokolenia choreografów i przy okazji wspomina o służących m.in. temu celowi odbywających się od 2009 roku corocznych warsztatach, nazwanych przez tancerzy Kreacjami. W filmie pojawiają się fragmenty przedstawień baletowych: I przejdą deszcze… (choreogr. Krzysztof Pastor), Sześć skrzydeł aniołów (choreogr. Jacek Przybyłowicz), Tristan (choreogr. Krzysztof Pastor), The Geen (choreogr. Ed Wubbe) oraz 8m68 (choreogr. Robert Bondara).
Polski Balet Narodowy kontynuuje tradycje pierwszego rodzimego zespołu baletowego – działających w XVIII wieku na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Tancerzy Narodowych Jego Królewskiej Mości. W XIX wieku warszawski zespół baletowy, działający w ramach teatru operowego, występował na scenie Teatru Narodowego przy Placu Krasińskich, razem z zespołami opery i dramatu. Od 1833 roku, z przerwą spowodowaną II wojną światową i koniecznością odbudowy gmachu, warszawski balet działa w budynku Teatru Wielkiego na pl. Teatralnym. 29 kwietnia 2009 roku minister kultury wyodrębnił balet w strukturze teatru i podniósł go do rangi Polskiego Baletu Narodowego. Zespół otrzymał wówczas pełną autonomię artystyczną.Tutaj znajdują się wszystkie reportaże z cyklu Taniec_PL.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus