Polska Kronika Filmowa nr 20/1990
Na to wydanie Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:
Na placu Żelaznej Bramy – krótka impresja na temat spektaklu Pielgrzymi i tułacze wyreżyserowanego przez Jerzego Kalinę w warszawskim Teatrze Studio.
Propozycje Alternatywne – materiał o barwnej akcji warszawskiej Pomarańczowej Alternatywy, w ramach której królem Polski ogłoszono lidera ruchu, Majora Frydrycha.
Z miasta na wieś – materiał z Łodzi, której mieszkańcy doświadczają problemów z wywozem śmieci. Odpady z Łodzi pierwotnie trafiały do Józefowa, a po 1984 roku do Nowosolnej. Następnym wysypiskiem dla Łodzi ma zostać pobliski Pałczew, jednak jego mieszkańcy starają się nie dopuścić do zakończenia budowy.
Urząd w lesie – reportaż o znalezieniu w lesie nielegalnie wyrzuconych śmieci, wśród których znalazły się dokumenty z Urzędu Gminy w Jabłonnie, m.in. pisma urzędowe, świadectwa, druki i fotografie.
Nie tylko słowa – materiał o działalności ruchów proekologicznych, które na Śląsku walczą o poprawę jakości powietrza i ochronę środowiska naturalnego. Stężenia szkodliwych pierwiastków na terenie Chorzowa wielokrotnie przekraczają normy – wśród winowajców powszechnie wskazuje się na koksownie, które, gdyby poddać je modernizacji, mogłyby stać się sprzymierzeńcami środowiska.
Młodzi muzycy – krótki reportaż o Orkiestrze Symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie, która pod batutą Rafała Jacka Delekty odnosi międzynarodowe sukcesy.
Paryż w Stodole – reportaż z pokazów mody francuskiej, które w stołecznym klubie Stodoła zorganizował paryski dom handlowy Printemps.
Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego. Na przestrzeni lat wśród lektorów Kroniki znaleźli się m.in. Władysław Hańcza, Andrzej Łapicki, Tomasz Knapik i Tadeusz Sznuk. Sygnał Polskiej Kroniki Filmowej został skomponowany przez Władysława Szpilmana. Choć kinowe emisje PKF zostały przerwane w 1994 roku, programy były realizowane do 2012 roku.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus