Polska Kronika Filmowa nr 19/1990
Na to wydanie Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:
Dialog o przyszłości – materiał o spotkaniu prezydentów Polski i Niemiec – Wojciecha Jaruzelskiego i Richarda von Weizsäckera, w czasie którego padło m.in. historyczne zapewnienie o nienaruszalności zachodniej granicy Polski. W ramach wizyty, prezydent RFN spotkał się również z Lechem Wałęsą oraz złożył wieniec pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża w Westerplatte.
Majowy tydzień – reportaż z obchodów Święta Pracy w 1990 roku. W materiale obserwujemy relacje z pochodów zorganizowanych m.in. przez PPS-Rewolucję Demokratyczną, lewicę pod przewodnictwem Alfreda Miodowicza, NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze, a także przez Pomarańczową Alternatywę.
Sztuka Konkurencji – materiał o nowym zjawisku w polskiej gospodarce: kapitalistycznej wolnej konkurencji, a także o problemach, jakie z dostosowaniem się do nowej rzeczywistości mają zbudowane w okresie socjalizmu zakłady produkcyjne. Bohaterem materiału jest producent obuwia marki Syrena.
Nowy pejzaż – materiał o specyficznym pejzażu warszawskich ulic, a przede wszystkim o stołecznym ulicznym „folklorze”, na który składają się niezliczeni handlarze, a także osoby proszące o jałmużnę.
Przystanek nadziei – reportaż z ośrodka w Konstancinie, którego celem jest zapewnienie opieki nosicielom wirusa HIV i chorym na AIDS. O hostelu, bo taką nazwę przyjęto dla tej nowej instytucji, opowiada ówczesna minister zdrowia Krystyna Sienkiewicz. Przeciwko działalności ośrodka protestują miejscowi radni, do których pensjonariusze apelują o tolerancję i zrozumienie.
Prowokacja spod baranów – materiał o obchodach Święta Pracy, które w Warszawie, pod wodzą Piotra Skrzyneckiego, urządziła krakowska Piwnica pod Baranami.
Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego. Na przestrzeni lat wśród lektorów Kroniki znaleźli się m.in. Władysław Hańcza, Andrzej Łapicki, Tomasz Knapik i Tadeusz Sznuk. Sygnał Polskiej Kroniki Filmowej został skomponowany przez Władysława Szpilmana. Choć kinowe emisje PKF zostały przerwane w 1994 roku, programy były realizowane do 2012 roku.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus