Polska Kronika Filmowa nr 17/1993
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:
Szkoła przeżycia – materiał na temat sytuacji w polskich szkołach, w których, zgodnie z tytułem, trwa walka o przetrwanie. Niskie wynagrodzenia, niedostateczne środki na funkcjonowanie placówek – sytuacja materialna polskich nauczycieli jest bardzo trudna. Prestiż zawodu spada, a zamiast o problemach uczniów nauczyciele rozmawiają o fatalnej sytuacji materialnej: swojej i zatrudniających ich szkół. Ofiarą cięć finansowych są wiec nie tylko oni, ale i cały system oświaty.
Miejsce odosobnienia – reportaż z Komańczy, gdzie w Klasztorze Sióstr Nazaretanek ostatni rok internowania spędził prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński. Jak dowiadujemy się z materiału, Wyszyński był skromną i otwartą osobą; starał się, aby jego obecność nie stanowiła utrudnienia dla pozostałych. Miejsce spodobało mu się na tyle, że wracał do niego także później, po zakończeniu internowania.
Kształt kamienia – materiał o rzeźbiarzu i nauczycielu sztuki Adamie Myjaku. Artysta opowiada o roli rzeźby i zapotrzebowaniu na nią w okresie transformacji ustrojowej – w czasach upadku mecenatu państwowego. Rada Myjaka dla młodych? Skupić na twórczości artystycznej i nie martwić o ewentualną późniejszą działalność na komercyjnym rynku.
Pobór – reportaż z Rejonowej Komisji Poborowej na warszawskiej Woli, gdzie trwa nabór do polskiej armii. To od decyzji komisji lekarskiej zależy, czy dana osoba będzie musiała się pożegnać z życiem w cywilu i trafi do zasadniczej służby wojskowej. Niewielu poborowych cieszy ta perspektywa, dominuje postawa wroga bądź obojętna – młodzi nie chcą iść w kamasze. Teraz przynajmniej można otwarcie o tym mówić. Pacyfiści oburzeni perspektywą włączenia do Wojska Polskiego protestują i maszerują na Belweder.
Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego. Na przestrzeni lat wśród lektorów Kroniki znaleźli się m.in. Władysław Hańcza, Andrzej Łapicki, Tomasz Knapik i Tadeusz Sznuk. Sygnał Polskiej Kroniki Filmowej został skomponowany przez Władysława Szpilmana. Choć kinowe emisje PKF zostały przerwane w 1994 roku, programy były realizowane do 2012 roku.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus