Polska Kronika Filmowa nr 16/1993
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składa się materiał pt. Miasteczko Tykocin – impresja filmowa z sennego i spokojnego miasteczka, w którym niegdyś żyła liczna społeczność żydowska. Mieszkańcy miasta wspominają życie w przedwojennym Tykocinie – gwar na ulicach, wspólną pracę oraz żydowskie obyczaje. Ale i nastroje nacjonalistyczne wśród części polskich obywateli miasta. Wkroczenie do miasta Niemców było jednoznaczne z wyrokiem na społeczność żydowską. Dziś po liczącej ponad 2000 osób grupie zostały jedynie nieliczne ślady – zaniedbany cmentarz, wspomnienia najstarszych mieszkańców, stare fotografie, ale i zabudowania, wliczając w to synagogę. Kiedy w 1965 roku wybuchł w Tykocinie pożar, mieszkańcy miasta wdarli się do synagogi i z jej poddasza zabrali wszystkie księgi i kosztowności, które następnie zatopili w Narwi. Wiele osób zareagowało na te wydarzenia z obojętnością. Żydzi są nieobecni w ich wspomnieniach. Wszystko się jednak zmienia. Tykocin staje się powoli atrakcją turystyczną, odwiedzaną m.in. przez wycieczki z Izraela. Jak miasto poradzi sobie z brzemieniem trudnej historii?
Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego. Na przestrzeni lat wśród lektorów Kroniki znaleźli się m.in. Władysław Hańcza, Andrzej Łapicki, Tomasz Knapik i Tadeusz Sznuk. Sygnał Polskiej Kroniki Filmowej został skomponowany przez Władysława Szpilmana. Choć kinowe emisje PKF zostały przerwane w 1994 roku, programy były realizowane do 2012 roku.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus