Piosenka przy pracy | Zorka Wollny
odtwarzaj/zatrzymaj - spacja|
przewiń w przód/przewiń w tył - strzałki prawo/lewo|
głośniej/ciszej - strzałki góra/dół|
jakość - q
Zorka Wollny w Kolekcji Sztuki Współczesnej
Opis materiału
Piosenka przy pracy opiera się na kontrastach dźwiękowych towarzyszących pracy i czasowi wolnemu. Wraz z grupą stoczniowców Zorka Wollny i Anna Szwajgier stworzyły choreografię i muzykę z użyciem ciężkiego i lżejszego sprzętu.
Pracy stoczniowców towarzyszy maksymalny hałas: odgłosy spawania, szlifowania, rozmowy i krzyki pracowników. Słyszmy również puszczaną z nagrania bardzo głośną muzykę. Wszystko odbywa się w ciemnym pomieszczeniu, dźwiękom towarzyszy ostro błyskające światło – np. iskry przy spawaniu. Całość ma zagrzewać, pobudzać do pracy. Muzyka się urywa – następuje przerwa, czas wolny, czyli czas delikatnych, minimalistycznych kompozycji złożonych z odgłosów odbijanej o paletkę piłeczki pingpongowej, pogwizdywania, dźwięków otwieranej puszki piwa czy jazzowego dzwonka z komórki.
Piosenkę przy pracy zagrali pracownicy stoczni: Jacek Karasiewicz, Adam Kloskowski, Tomasz Rudnik, Krzysztof Tolak oraz Walery Szczogolew.
Zorka Wollny (1980) – oprócz serii onirycznych filmów ma w swoim dorobku cykl choreograficznych performansów zrealizowanych dla instytucji muzealnych oraz koncerty (zazwyczaj we współpracy z Anną Szwajgier). Ukończyła wydział malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie obecnie broni pracy doktorskiej. Jest asystentką w Akademii Sztuki w Szczecinie.
Piosenka przy pracy powstała w ramach Festiwalu Alternativa, organizowanego przez Instytut Sztuki Wyspa w Gdańsku w 2011.
Piosenka przy pracy powstała w ramach Festiwalu Alternativa, organizowanego przez Instytut Sztuki Wyspa w Gdańsku w 2011.
Materiały dzięki uprzejmości artystki
Opracowanie: M. Szotkowska
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus