Paweł Łoziński | Wtedy–teraz. Polska Szkoła Dokumentu
Paweł Łoziński swoją historię zaczyna od szkoły filmowej, od tego, jak zaczął robić filmy i opowiada, czy bycie synem Marcela Łozińskiego pomagało czy przeszkadzało w byciu reżyserem. Mówi o kulisach swoich dokumentów, skąd czerpał na nie pomysły, jak zaprzyjaźnił się z panem Wiesiem z filmu Taka historia, jak wyglądała praca nad tym obrazem i na czym polegała jego rola jako reżysera w filmie Siostry. „Filmy się same nie robią, kawał reżyserii polega na tym, że trzeba wyczuć co się dzieje i w tę stronę iść, uaktywnić jakiś potencjał”.
Dokumentalista tłumaczy też, dlaczego na początku chciał kręcić filmy sam – jako reżyser, scenarzysta, operator, dźwiękowiec i z jakich powodów zmienił potem rodzaj opowieści i styl pracy. Paweł Łoziński opowiada również o swoim stosunku do bohaterów, przywiązywaniu się i trudnych rozstaniach. „Żeby zrobić film o jakimś człowieku, ja się muszę w nim na swój sposób zakochać (…). To musi być człowiek, którego pragnę pokazać światu, bo uważam, że jest taki fantastyczny i wspaniały, że chcę, żeby też inni go zobaczyli”. W twórczości filmowej od początku do dziś najbardziej interesuje go jednostka.
Wtedy–teraz | Polska Szkoła Dokumentu to cykl spotkań z twórcami, których filmy wydaliśmy w serii DVD Polska Szkoła Dokumentu. Pokażemy wybrane tytuły ich autorstwa i porozmawiamy o kolejnych aspektach kina dokumentalnego: od roli operatora, przez pracę z archiwami, po specyfikę inscenizacji. Kuratorem cyklu jest Michał Oleszczyk. Program spotkań uzupełnią wybrane przez niego współczesne filmy dokumentalne.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus