Pałace w Skrzynce i Krasnym | Dwory i pałace Ziemi Szczecińskiej
W kolejnym filmie z serii Dwory i pałace Ziemi Szczecińskiej poznajemy następne przykłady dawnej architektury tych ziem. Rezydencje szlacheckie w Skrzynce i Krasnym nie posiadają co prawda wspólnej historii, ale łączy je położenie geograficzne – obie zlokalizowane są mniej więcej w połowie drogi miedzy Szczecinem a Gorzowem Wielkopolskim. Posiadają też obie podobny, wczesnośredniowieczny rodowód.
W miejscu, gdzie dziś istnieje wieś Skrzynka, we wczesnych wiekach średnich istniała osada o niemieckiej nazwie Güneberg. Fundatorem obecnego neogotyckiego pałacu jest prawdopodobnie Ludwik Duda, do którego wieś należała od 1841 roku. Charakterystycznym elementem pałacu są łuki Tudora – często stosowane w schyłkowej fazie gotyku angielskiego na przełomie XV i XVI w. rozwiązanie architektoniczne. Nie brak również i tutaj, podobnie jak w przypadku późnego angielskiego gotyku, detali renesansowych.
Wieś Krasne po raz pierwszy występuje pod nazwą Grazwin w dokumentach pochodzących z 1337 roku. Stanowiła wówczas lenno rycerskie. Do połowy XVIII wieku majątek znajdował się w posiadaniu rodziny von Borse, kiedy to został sprzedany radcy handlowemu Simonowi. Następnie folwark przeszedł na własność Lucasa von Cranach – domniemanego fundatora obecnego pałacu.
Tutaj znajdują się wszystkie udostępnione w NINATECE dokumenty Mariusza Raniszewskiego poświęcone pałacom i dworom ziem polskich.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus