Od Unii do Unii | A. Marek Drążewski
Film Od Unii do Unii powstał jako zwycięski projekt w ogłoszonym w 2009 roku przez Miasto Lublin i Polski Instytut Sztuki Filmowej konkursie Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej. Okazją do jego ogłoszenia była przypadająca w tym roku 440. rocznica zawarcia Unii Lubelskiej – pierwszej w Europie udanej próby przymierza dwóch państw.
Zamierzeniem reżysera było nie tylko przedstawić w atrakcyjny sposób historię i tradycje Lublina, ale również ukazać jego wielokulturowość . „To miasto posiada swą historyczną wymowę. Jest to nie tylko wymowa Unii Lubelskiej, ale wszystkiego, co stanowi dziejowy, kulturowy, etyczny i religijny kontekst tej unii. Cały wielki dziejowy proces spotkania między Wschodem a Zachodem, wzajemnego przyciągania się i odpychania” – mówił podczas wizyty w 1987 roku w Lublinie papież Jan Paweł II, słowami którego rozpoczyna się filmowa wędrówka po mieście. Przeplatają się w niej materiały archiwalne ze zdjęciami współczesnymi.
W filmie Lublin zostaje pokazany jako miejsce, w którym od dawna spotykały się liczne mniejszości narodowe i religijne, koegzystując w tolerancyjnej, pokojowej atmosferze. Widzowie poznają nie tylko lubelską historię, i ważne z tego względu punkty miasta, ale także instytucje kultury. Działają one prężnie zarówno w Lublinie, jak i okolicach, czego doskonałym przykładem jest Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice – założona w 1977 z inicjatywy Włodzimierza Staniewskiego grupa teatralna o międzynarodowym rozgłosie, której działalność chyba najlepiej określić można mianem eksperymentalnego teatru antropologicznego. Równie interesująca jest filmowa wizyta w Ośrodku Brama Grodzka - Teatr NN, który buduje krajobraz kulturowy swego miejsca, w autorski sposób opowiadając o dziedzictwie kulturowym i historycznym.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus