Objects! | Piotr Urbaniec
Wideo Piotra Urbańca jest częścią większej instalacji Obiekty-wizm, która stanowi licencjacką pracę dyplomową na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Na film składają się różnorodne „eksperymenty” dokonywane na przedmiotach codziennego użytku. Artysta sytuuje je w zaskakujących kontekstach. Jak sam zauważa:
Interesują mnie codzienne przedmioty i poszukiwanie nowych konstelacji, znaczeń i funkcji znanych obiektów. Umieszczam przedmioty w absurdalnych fizycznych związkach i procesach. Dokumentacja wideo prezentuje rezultaty tego działania (sukcesy i porażki). Zarejestrowałem procesy, w które zaangażowane są przedmioty niejako wbrew swojemu przeznaczeniu. Moim celem jest rzucenie wyzwania otaczającej nas rzeczywistości. To swego rodzaju bunt, tworzenie abstrakcyjnej utopii, w której absurd i hałas dominują nad porządkiem społecznym, pamięcią i przyzwyczajeniami.
Instalacja Obiekty-wizm zdobyła
Grand Prix na Konkursie Festiwalu Młode Wilki 2014 w Szczecinie.
Film był prezentowany w konkursie 9. IN OUT Festival w 2015 roku w gdańskim Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.
Piotr Urbaniec (ur. 1992) – artysta
wizualny. Ukończył studia licencjackie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, aktualnie
studiuje na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2014 r. zdobył główną
nagrodę w konkursie Młode Wilki oraz specjalną nagrodę dziekańską prof. Kamila
Kuskowskiego. Swoją sztukę prezentował m.in. w: CSW Zamek Ujazdowski, Muzeum
Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, Roman Susan (Chicago), Latitude (Chicago),
Pastificio Cerere (Rzym), Sziget (Budapeszt). Uczestniczył w programie TVP
Kultura Videogalerie (2014), a jego prace były publikowane w
sieci m.in. przez SF Moma, MOMA Teens, aThe Jogging.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus