Krzysztof Globisz | Niedziela z...
Dowiadujemy się z niego, że Anioł w Krakowie (2002) to istny Anioł z Piekła rodem (2011). Z wypowiedzi aktora wyłania się portret związanego z Krakowem artysty, który, jak sam mówi, „nawet Fidela Castro zagrałby tak, żeby widzowie go pokochali”, bo przecież „nie ma złych ludzi, są tylko niezrozumiałe sytuacje”. Globisz rozmawia z zaproszonymi gośćmi. Z profesorką Magdaleną Środą dyskutuje o zagadnieniach etycznych w kontekście Krótkiego filmu o zabijaniu (1987) Krzysztofa Kieślowskiego. Jana Klatę aktor podpytuje o Trylogię (2009), w której zagrał Kmicica, oraz sprawdza czy reżyser wie, po której stronie Matka Boska trzyma zwykle małego Jezusa? Natomiast od reżysera Wojciecha Nowaka próbuje się dowiedzieć, czy upokorzenie jest dla człowieka tożsame ze śmiercią. W dokumencie pojawia się wiele wątków. Wszystkie składają się na barwny i często zaskakujący obraz artysty, według którego historia Adama i Ewy jest największym kiczem wymyślonym przez Boga, a aktor niczym więcej, niż „kretynem i pajacem świata”.
Krzysztof Globisz (ur. 1957 w Siemianowicach Śląskich) jest polskim aktorem teatralnym i filmowym. Studiował na krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, gdzie obecnie jest wykładowcą w stopniu profesora. Od 1981 roku związany jest na stałe z krakowskim Starym Teatrem. Jego debiutem teatralnym był wrocławski spektakl Jerzego Grzegorzewskiego Ameryka, w którym Globisz wcielił się w postać Karla Rossmana. Uznanie zyskał wybitnymi kreacjami m.in.: w spektaklu Życie snem w reżyserii Jerzego Jarockiego, w Krótkim filmie o zabijaniu czy Dekalogu V Krzysztofa Kieślowskiego. Więcej o aktorze można przeczytać tutaj.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus