Muzeum Utracone 2014
Barwny, finezyjnie animowany film przedstawia cztery
historie zaginionych kolekcji sztuki należących do rodziny Czartoryskich. Andrzej
Chyra opowiada o zaskakujących podróżach obrazów Leonarda da Vinci, Rafaela
Santi i Rembrandta van Rijn, które próbowano ukryć w trakcie Powstania
Listopadowego oraz II Wojny Światowej – niestety, nieskutecznie. Wojciech
Malajkat przybliża widzom dzieje 259 antycznych waz z Ordynacji Książąt
Czartoryskich w Gołuchowie, „zbioru bodaj najcenniejszego obok tego w British
Museum”. Odnalezione w 2010 roku płótno Dziewczyna
z gołębiem Antoine'a Pesne'a jest bohaterem opowieści odczytanej przez
Arkadiusza Jakubika, z kolei Mirosław Baka mówi o burzliwych losach Muzeum
Narodowego w Gdańsku. Pełen nierozwiązanych zagadek film zamyka dobitny komentarz
o utracie polskich dzieł kultury podczas okupacji:
Amerykański prawnik, Robert G. Storey, uczestnik procesu norymberskiego, mówiąc o skali grabieży obrazowo stwierdził, że niemiecki łup był znacznie większy niż połączone zbiory Metropolitan Museum w Nowym Jorku, British Museum w Londynie, Luwru w Paryżu i Galerii Tretiakowskiej w Moskwie. Z Polski zniknęło ponad milion pojedynczych dzieł sztuki.
„Muzeum Utracone” to projekt zorganizowany przez Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR i Ad Artis Fundację Sztuki SAR, wspierający przedsięwzięcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczące odzyskiwania zaginionych dóbr kultury. Jego głównym założeniem jest krzewienie wiedzy o poszukiwanych i odnalezionych dziełach sztuki, najczęściej zagrabionych podczas II wojny światowej. Kierując się mottem „Rozpowszechnienie wizerunku utraconego dzieła sztuki jest pierwszym krokiem do jego odzyskania” Muzeum Utracone prowadzi wirtualną galerię na stronie www.muzeumutracone.pl, gdzie prezentuje fotograficzne reprodukcje malarstwa i grafiki, zdjęcia rzeźb, zbiorów archeologicznych czy rzemieślnictwa artystycznego. Projekt realizowany jest we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie oraz Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus