Muzeum Utracone 2013
Kolejny film zabierający widza na wycieczkę po wirtualnym
muzeum, gdzie prezentowane są dzieła
sztuki utracone na skutek wojny, okupacji czy grabieży. Tym razem mowa o
najciekawszych przedwojennych, polskich kolekcjach:
Szczególnie bolesna jest utrata zabytków, które niegdyś wchodziły w skład przemyślanych, dziesiątkami lat kompletowanych kolekcji. Tworzone przez instytucje, towarzystwa i prywatnych mecenasów, stanowiły spójne zespoły dzieł podporządkowane określonej narracji. Dziś, bo zubożeniu kolekcji ta narracja bywa już nieczytelna.
Wśród zaginionych dzieł z kolekcji Stanisława Augusta, Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, Edwarda Raczyńskiego, Tadeusza Boya i Zofii Żeleńskich czy Muzeum Książąt Czartoryskich znajdowały się prace cenionych mistrzów. Zaprezentowane zostają dzieła m.in. Petera Paula Rubensa, Rafaela Santi, Rembrandt van Rijn, Albrechta Dürera i Stanisława Wyspiańskiego.
„Muzeum Utracone” to projekt zorganizowany przez Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR i Ad Artis Fundację Sztuki SAR, wspierający przedsięwzięcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczące odzyskiwania zaginionych dóbr kultury. Jego głównym założeniem jest krzewienie wiedzy o poszukiwanych i odnalezionych dziełach sztuki, najczęściej zagrabionych podczas II wojny światowej. Kierując się mottem „Rozpowszechnienie wizerunku utraconego dzieła sztuki jest pierwszym krokiem do jego odzyskania” Muzeum Utracone prowadzi wirtualną galerię na stronie www.muzeumutracone.pl, gdzie prezentuje fotograficzne reprodukcje malarstwa i grafiki, zdjęcia rzeźb, zbiorów archeologicznych czy rzemieślnictwa artystycznego . Projekt realizowany jest przy współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie oraz Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus