Muzeum Utracone 2012
Film zabiera widza na wycieczkę po wirtualnym muzeum,
prezentującym dzieła sztuki utracone na skutek wojny, okupacji czy grabieży.
Jego premiera miała miejsce na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie
podczas Nocy Muzeów 2012. Prezentowane prace malarskie, szkice, rzeźby czy rękodzieła pogrupowano według kategorii „Sztuka
europejska”, „Sztuka polska” oraz „Dzieła odzyskane dzięki staraniom
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”. Ich twórcami są tacy mistrzowie jak Albrecht Dürer,
Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Canaletto, oraz malarze z warsztatu Petera
Paula Rubensa czy Wita Stwosza.
Prezentacji wielu z tych skarbów kultury towarzyszą opowieści dotyczące
ich burzliwych losów; historia innych pozostaje zagadką. Na stronie projektu „Muzeum Utracone”
czytamy:
Zdajemy sobie sprawę z niewielkich szans na odzyskanie, straconego na przestrzeni wieków, dziedzictwa kultury polskiej, ale chcemy by prezentowane przez nas obiekty, chociaż „mentalnie” wróciły do życia, do świadomości społecznej.
„Muzeum Utracone” to projekt zorganizowany przez Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR i Ad Artis Fundację Sztuki SAR, wspierający przedsięwzięcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczące odzyskiwania zaginionych dóbr kultury. Jego głównym założeniem jest krzewienie wiedzy o poszukiwanych i odnalezionych dziełach sztuki, najczęściej zagrabionych podczas II wojny światowej. Kierując się mottem „Rozpowszechnienie wizerunku utraconego dzieła sztuki jest pierwszym krokiem do jego odzyskania” Muzeum Utracone prowadzi wirtualną galerię na stronie www.muzeumutracone.pl, gdzie prezentuje fotograficzne reprodukcje malarstwa i grafiki, zdjęcia rzeźb, zbiorów archeologicznych czy rzemieślnictwa artystycznego . Projekt realizowany jest przy współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie oraz Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus