Męskie sprawy | Jan Kidawa-Błoński
Listopad 1918 rok. U rodziny Turowskich mieszkającej w podpoznańskim miasteczku, ukrywa się kuzyn Maks, dezerter z armii pruskiej. Jego stryj, Józef Turowski, właściciel browaru, siłą zatrzymuje rannego chłopaka, który chce dotrzeć do Poznania. W miasteczku od pewnego czasu jest bardzo niespokojnie. Pojawiają się ulotki wzywające do walki z Niemcami.
„Kidawa-Błoński zrobił film odważny. Naszą powstańczą, narodową, niepodległościową tradycję próbuje odkurzyć i obejrzeć nie przy blasku świec, ale w świetle dnia. [...] »Męskie sprawy« nie są filmem bolesnym, głęboko prowokacyjnym, raniącym uczucia. Kidawa-Błoński próbuje tylko przesunąć akcenty. Miarą sensu walki jest zwycięstwo i tylko zwycięstwo.[...] to film zdrowy, powstały z myślenia niezależnego, wyzwolonego ze schematów. A także tragikomedia, której wielu by można wyszukać patronów. Trochę z Mrożka, trochę z Munka, trochę z kina czeskiego z jego mieszaniną rubaszności i nagłej powagi, przaśnego konkretu i odrobiny poezji”. – pisał Maciej Pawlicki na łamach czasopisma „Film”.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus