Maria Zmarz-Koczanowicz | Wtedy–teraz. Polska Szkoła Dokumentu
Maria Zmarz-Koczanowicz w rozmowie z Michałem Oleszczykiem tłumaczy, jak to się stało, że zdawała do szkoły filmowej na reżyserię, mimo że chciała zostać scenografką. Mówi o swoich początkach jako reżyserki, kiedy bardziej ciekawiła ją forma niż „prawda” dokumentu. Z czasem to się bardzo zmieniło, choć nadal lubi eksperymentować.
Opowiada również, którzy dokumentaliści ją inspirowali, skąd czerpała i nadal czerpie pomysły na kolejne filmy i zdradza kulisy ich kręcenia. „To jest bardzo trudne jeśli się czegoś nie lubi, z tego powodu robi się film, wchodzi się w to środowisko a równocześnie jest konieczność zachowania pewnego dystansu i zrobienia tego filmu uczciwie. Pytanie, co to wtedy znaczy. Jest to pewna gra z rzeczywistością” – stwierdza, mówiąc o filmach Bara bara i Kocham Polskę.
Michał Oleszczyk zwraca uwagę na wyjątkową aktualność dokumentów Marii Zmarz-Kocznowicz: „Pani towarzyszy przemianom, które w Polsce są obecne i ma Pani coś takiego, co nazwałbym „system szybkiego reagowania na rzeczywistość”. Są nowe zjawiska, które Pani podchwytuje i natychmiast robi o nich film. Film o disco polo, wtedy kiedy to się działo, o blogach, o sex shopach, kiedy one się w Polsce rodziły”.
Wtedy–teraz | Polska Szkoła Dokumentu to cykl spotkań z twórcami, których filmy
wydaliśmy w serii DVD Polska Szkoła Dokumentu. Pokażemy wybrane tytuły ich autorstwa i porozmawiamy o
kolejnych aspektach kina dokumentalnego: od roli operatora, przez pracę z
archiwami, po specyfikę inscenizacji. Kuratorem cyklu jest Michał Oleszczyk.
Program spotkań uzupełnią wybrane przez niego współczesne filmy dokumentalne.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus