Uwertura | Marek Piwowski
Pierwszy w ogóle film Marka Piwowskiego, nakręcony jako obowiązkowa etiuda dokumentalna na drugim roku studiów reżyserskich. Autor wyznał, że temat etiudy – pracę komisji wojskowej, przyjmującej osiemnastoletnich poborowych – wybrał z przekory wobec szkolnego procesu edukacyjnego, nadmiernie nastawionego na literaturę. Sam materiał dokumentalny ogranicza się do rejestracji niezaaranżowanej rzeczywistości: oglądamy montaż zwykłych scen z dwóch sal – w pierwszej bada rozebranych kandydatów kilkuosobowa komisja lekarska, w drugiej – przepytują ich siedzący za stołem oficerowie. Bardzo szybko jednak obserwacja tych banalnych niby scen ujawnia śmieszność sytuacji, wydobywaną zwłaszcza przez powtarzalność tych samych rutynowych pytań lekarki o przebyte choroby, czy ponawianego żartu oficera, który „w ramach procedur demokratycznych” pyta poborowych, w jakich służbach chcieliby służyć, by i tak skierować ich tam, gdzie sam chce. Rejestracja przekształca się w wypowiedź autora, której sens określa zmiana tytułu filmu; pierwotnie miał się nazywać Poborowi, ostateczny tytuł Uwertura wydobywa kontrast między bezduszną rutyną instytucji a autentyzmem wchodzących w życie młodych ludzi.
(opis autorstwa Tadeusza Lubelskiego pochodzi z książeczki dołączonej do wydawnictwa Polska Szkoła Dokumentu | Marek Piwowski)
Marek Piwowski (ur. 1935) jest polskim reżyserem i scenarzystą. Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim i wydział reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Piwowski popularność zawdzięcza przede wszystkim kultowemu Rejsowi, wciąż popularnej i niezmiennie wysoko ocenianej komedii z 1970 roku. Obok realizacji stosunkowo nielicznych filmów fabularnych, na dorobek Piwowskiego składają się scenariusze filmowe i telewizyjne oraz reżyseria filmów dokumentalnych i etiud. Charakterystyczne dla jego twórczości jest zamiłowanie do groteski, absurdu i swoiście rozumianej sztuczności. Elementy te można również odnaleźć w jego dokumentach, gdzie warstwę faktograficzną wzbogacają elementy jawnie inscenizowane.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus