Marcin Koszałka | Wtedy–teraz. Polska Szkoła Dokumentu
Pierwszy film
Marcina Koszałki spotkał się z ogromnymi kontrowersjami. Reżyser opowiada o
reakcjach ludzi, które obserwował po premierze: Kazimierz Karabasz napisał
oficjalne pismo krytykujące dokument i twórcę, czytelnicy gazet i słuchacze
radia wspierali jego matkę, współczując, że urodziła takiego syna, psychologowie
analizowali osobowość poszczególnych członków rodziny.
Dla samego
reżysera dużym wyzwaniem były kwestie techniczne. Wspomina współpracę z
wybitnym dźwiękowcem Michałem Żarneckim. Tłumaczy też, dlaczego on sam milczy
przez cały film: „Rozmawiający syn z matką stałby się tym konkretnym synem, a
tu zrobiła się taka sprawa dość uniwersalna”.
Koszałka opowiada też o tym, jak narodziła się jego miłość do kina, o szkole filmowej w Katowicach, imprezach, nocnych rozmowach i o tym, dlaczego wyrzucono go z akademika. Zdecydował się iść do Katowic ze względu na Krzysztofa Kieślowskiego i Bogdana Dziworskiego. „Gdyby nie Dziworski nie miałbym tej wrażliwości” – stwierdza. Tłumaczy też, dlaczego woli kręcić filmy na taśmie a nie kamerą cyfrową, czym się rożni reżyseria dokumentu i fabuły oraz nad jakim scenariuszem aktualnie pracuje.
Wtedy–teraz | Polska Szkoła Dokumentu to cykl spotkań z twórcami, których filmy wydaliśmy w serii DVD Polska Szkoła Dokumentu. Pokażemy wybrane tytuły ich autorstwa i porozmawiamy o kolejnych aspektach kina dokumentalnego: od roli operatora, przez pracę z archiwami, po specyfikę inscenizacji. Kuratorem cyklu jest Michał Oleszczyk. Program spotkań uzupełnią wybrane przez niego współczesne filmy dokumentalne.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus