Madame Curie | Marek Weiss | fragment 1
Co tak naprawdę wiemy o Marii Skłodowskiej-Curie? Jak pisał Marek Weiss-Grzesiński:
- Nikt nie kwestionuje jej wielkości, ale wiemy o niej niewiele. Przeważnie jest to zbiór stereotypowych informacji o pani profesor chemii, siwych włosach, oschłej aparycji, Nagrodzie Nobla i mężu, który w niej partycypował. Niewiele osób czytało książki poświęcone jej życiu, jeszcze mniej zdaje sobie sprawę, jakim kamieniem milowym w nauce były jej odkrycia. (…) Ostatnio pojawiło się wiele publikacji usiłujących odbrązowić jej pomnik i przywrócić pamięci o niej bardziej ludzki wymiar. Postanowiliśmy się przyłączyć do tych poszukiwaczy prawdy i na swój, operowy sposób opowiedzieć o tej niezwykłej kobiecie, która podbiła świat, pokonując niebywałe trudności, niechęć, wrogość i własne słabości.
Opera Madame Curie Elżbiety Sikory w reżyserii Marka Weissa-Grzesińskiego powstała w koprodukcji z Operą Bałtycką w Gdańsku przy współpracy z wydawnictwem DUX. Spektakl zainaugurował cykl „Opera Gedanensis", realizowany od 2011 roku przez Operę Bałtycką. Narodowy Instytut Audiowizualny jest jej współwydawcą płyty DVD z rejestracją spektaklu.
Libretto: Agata Miklaszewska
Adaptacja: Elżbieta Sikora, Gregor Blumstein
Światowa prapremiera: 15 listopada 2011, Paryż, sala UNESCO
Polska premiera: 25 listopada 2011, Gdańsk
Kierownictwo muzyczne: Wojciech Michniewski
Inscenizacja i reżyseria: Marek Weiss
Scenografia: Hanna Szymczak
Choreografia: Izadora Weiss
Światła: Piotr Miszkiewicz
Współpraca muzyczna: Dariusz Tabisz
Przygotowanie Chóru i konsultacje wokalne: Robert Nakoneczny
Współpraca przy przygotowaniu Chóru: Jan Kurek
Asystent dyrygenta: Jakub Kontz
Asystent reżysera: Natalia Kozłowska, Magdalena Szlawska
Asystent scenografa: Anna Cierpiał
Przygotowanie solistów-pianiści korepetytorzy: Liana Krasyun-Korunna, Tetyana Dranchuk, Michał Francuz
Fragmenty elektroakustyczne zostały skomponowane przez Elżbietę Sikorę przy współpracy Diego Losa w INA/GRM, Paryż.
Czas trwania: 1 h 40 min
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus