Macierz | Sławomir Shuty, Tomasz Bochniak
„Na początku istniało tylko światło, bezkresny ocean i unoszący się nad otchłanią Świętowit. Wszechmocnego Boga dręczyła samotność. Pewnego dnia spostrzegł na wodzie swój cień i postanowił oddzielić go od siebie. Tak powstali Swaróg i Weles, Bogowie stworzenia. Dawni Bogowie odchodzą w cień. Ich miejsce zajmują nowi. Mają oni swój początek w łonie Wielkiej Matki. Ona jest źródłem życia i śmierci. Jest Bogiem w najpierwotniejszej formie”. Animacja Sławomira Shutego i Tomasza Bochniaka to próba interpretacji starosłowiańskich wierzeń i odtworzenia zawartego w nich mitu stworzenia świata. Wierzenia te są w dużej mierze owiane tajemnicą i słabo znane, przez co często padają ofiarami jednowymiarowej, nie podpartej materiałem źródłowym interpretacji. Animacja Macierz to próba nowego i całościowego spojrzenia na kosmogonię dawnych Słowian. Film powstał, jak możemy przeczytać w informacji prasowej, za pomocą autorskiej techniki animacji: „Polega ona na przeniesieniu matrycy filmu przy użyciu projektora na powierzchnię odbijającą lub załamującą światło: potłuczone szkło o róznej gramaturze. Projekcja została sfotografowana poklatkowo za pomocą aparatu”.
Sławomir Shuty
(ur. 1973) jest pisarzem, fotografem, scenarzystą i reżyserem filmowym.
Zadebiutował w 1999 roku zbiorem opowiadań Nowy
Wspaniały Smak, opublikował także m.in. Zwał
(2004), Cukier w normie z
ekstrabonusem (2005) i Dziewięćdziesiąte
(2013). Wyreżyserował m.in. film
fabularny Luna (2006) oraz animacje Trip (2012) , Macierz (2015) i Cargo (2015).
Laureat Paszportu Polityki 2005 w dziedzinie literatura. Jest stałym
współpracownikiem Korporacji Ha!art.
Tomasz
Bochniak (ur. 1987)
jest reżyserem, animatorem i montażystą. Ukończył klasę animacji prof.
Krzysztofa Kiwerskiego na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wyreżyserował
animacje: Trip (2012), Macierz (2015) i Cargo (2015). Jest także współtwórcą filmów dokumentalnych,
fabularnych i teledysków.
Program Młoda animacja realizowany w ramach Studia Munka ma na celu umożliwienie debiutującym reżyserom, zarówno absolwentom szkół filmowych, jak i osobom bez wykształcenia filmowego, ale posiadającym doświadczenie w realizacji animacji i korzystaniu z technik cyfrowych, zrealizowania pierwszego profesjonalnego filmu animowanego.
Studio Munka jest producentem debiutów filmowych,
działającym w strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jest
nastawione na produkcję ambitnych filmów artystycznych, a jego głównym
celem jest produkcja pełnometrażowych debiutów fabularnych. Studio
produkuje także filmy w ramach Programów dla Młodych Twórców: 30 minut, Pierwszy Dokument i Młoda Animacja,
które pozwalają zrealizować w profesjonalnych warunkach pierwszy film
krótkometrażowy po szkole filmowej. Studio Munka zostało powołane w 2008
roku przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich i funkcjonuje na mocy
porozumień zawartych z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Ministerstwem
Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Telewizją Polską.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus