KwieKulik | Przewodnik po sztuce
- 00:00:24 W lutym 1971 roku, grupa studentów z wydziału operatorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej i z wydziału rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych,
- 00:00:34 w tym Zofia Kulik, studentka rzeźby w pracowni Jerzego Januszkiewicza i Przemysław Kwiek, student tej samej pracowni, ale o rok wyżej.
- 00:00:44 Oboje byli jednocześnie słuchaczami wykładów Oskara Hansena.
- 00:00:48 Realizowali serię działań dokumentowanych w ramach projektu pt.: "Forma otwarta".
- 00:00:56 Rzeźba ta to kopia dzieła Michała Anioła wykonana w roku 1911 we Włoszech na zamówienie przedsiębiorcy Helmuta Tefflera, z przeznaczeniem dla Muzeum Miejskiego w Szczecinie.
- 00:01:09 W końcu jednak wylądowała w Pałacu Tefflera w Zdrojach, skąd w latach 40 jako mienie poniemieckie została przewieziona do Warszawy
- 00:01:17 i znalazła się tutaj, w dawnym Pałacu Raczyńskich obecnie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
- 00:02:05 Ten rodzaj wizualnej gry, polega na wykonywaniu przez uczestników kolejnych ruchów, przy czym każdy ruch wymaga ustosunkowania się do sytuacji zastanej,
- 00:02:13 rozwinięcia własnej wypowiedzi oraz pamiętania, że swoim ruchem stwarza się kontekst dla ruchu następnego gracza.
- 00:02:20 [Zofia Kulik]: Widzisz jaki fajny rytm mi się zrobił. [Przemysław Kwiek]: Tu...
- 00:02:22 [ZK]: Tu jest fajny rytm taki. [PK]: A no właśnie...
- 00:02:34 [ZK]: I wzdłuż przeleć. Bliżej siebie.
- 00:02:49 [PK]: Tak... Tak... Tak... Tak...
- 00:03:28 [ZK]: Tam taki róg jest, o.
- 00:03:30 [PK]: Jest. I teraz? [ZK]: Nie wiem. Jak, równolegle jest?
- 00:04:20 [PK]: W ogóle żadnych ruchów nie rób głową, absolutnie. Bo to wisi na włosku. [ZK]: Siekiera tam jest.
- 00:04:26 [PK]: Dobra, trzyma się.
- 00:04:29 [dźwięk upadającego przedmiotu] [PK]: O tym właśnie mówiłem.
- 00:04:59 [Zbigniew Libera]: Postulujemy, ażeby od dnia dzisiejszego warszawska ASP utworzyła specjalna fundację,
- 00:05:06 która codziennie będzie dbała o to, żeby codziennie zmieniać stan tej gry na Mojżeszu.
- 00:05:23 [dźwięk upadającego przedmiotu]
- 00:06:17 Zofia Kulik i Przemysław Kwiek pokazali nam, że tradycyjne formy rzeźbiarskie nie są autonomiczne, lecz zawierają się w ciągu wielu złożonych relacji współczesnego świata.
- 00:06:27 Chodziło o to, aby przekonać, jak wiele istnieje możliwości wyjścia z pozornie już zdefiniowanych sytuacji formalnych.
Odcinek przedstawia rejestrację Działań dokumentowanych,
kontynuacji artystycznej gry przeprowadzonej przez duet KwieKulik w 1971 roku.
Zofia Kulik i Przemysław Kwiek dokonują interwencji na kopii rzeźby Michała
Anioła znajdującej się w warszawskiej ASP. Każda wytworzona sytuacja w jakiś sposób nawiązuje do poprzedniego działania i prowokuje kolejne; wszystkie odnoszą się również do poprzednich przedsięwzięć duetu. W działania na Mojżeszu został wpisany
żartobliwy „product placement”, w postaci reklamy książki KwieKulik wydanej przez
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Przewodnik po sztuce to cykl krótkich audycji edukacyjnych, w których artysta Zbigniew Libera przedstawia historię sztuki XX wieku. Opowieść Libery ilustrowana jest dziełami ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi. Każdy odcinek poświęcony jest ważnemu artyście, zjawisku artystycznemu bądź szczególnie wybitnemu dziełu sztuki. Program ma formułę autorskiego felietonu, który łączy wiedzę o charakterze encyklopedycznym z ciekawostkami i osobistymi spostrzeżeniami prowadzącego.
Zbigniew Libera (ur. 1959) – artysta, performer, autor obiektów, instalacji oraz filmów wideo; zadebiutował na początku lat 80. filmem Obrzędy intymne, ale uznanie krytyki zdobył w pierwszej połowie lat 90. cyklem prac Urządzenia korekcyjne. Zestaw Body master dla chłopców (1994) orazŁóżeczka porodowe dla dziewczynek (1996), podobnie jak najbardziej znane dzieło artysty Lego.Obóz koncentracyjny to w pełni funkcjonalne obiekty, stanowiące imitacje rzeczywiście istniejących przedmiotów. Poddając je nieznacznym modyfikacjom i osadzając w obcym dla nich kontekście, Libera pokazuje rolę, jaką w procesie socjalizacji odgrywają przedmioty codziennego użytku. Wiele z jego prac weszło do kanonu współczesnej sztuki europejskiej.
Muzeum Sztuki w Łodzi to muzeum, którego główną osią programową jest sztuka awangardowa, dokumentowanie jej historii i praca nad jej aktualizacją. Instytucja posiada trzy oddziały: ms1, ms2 oraz Pałac Herbsta. Założona w 1930 roku placówka jest drugim najstarszym muzeum sztuki nowoczesnej na świecie, wpisanym do Państwowego Rejestru Muzeów w 1998 roku.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus