Kwadrat | Zbigniew Rybczyński
odtwarzaj/zatrzymaj - spacja|
przewiń w przód/przewiń w tył - strzałki prawo/lewo|
głośniej/ciszej - strzałki góra/dół|
jakość - q
Zbigniew Rybczyński w Kolekcji Sztuki Współczesnej
Opis materiału
Kwadrat to kilkuminutowa etiuda Zbigniewa Rybczyńskiego, zrealizowana w 1972 roku, podczas studiów w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Eksperymentalny obraz znakomicie wpisuje się w działalność Warsztatu Formy Filmowej, awangardowej grupy artystycznej działającej przy „Filmówce” w latach 1970–1977, do której założycieli i najbardziej aktywnych członków należał Rybczyński.
Etiuda, w której doszło do połączenia animacji i fotografii, odzwierciedla zainteresowanie twórcy eksploracją pogranicza filmu, muzyki i tańca, które swój kolejny wyraz znalazło w nieco późniejszym Take Five. Kluczową rolę odgrywają tu dynamiczne, zmieniające się formy abstrakcyjne, które od prostego monochromatycznego kwadratu ewoluują, poprzez stadium ruchomych, stopniowo nabierających barw „pikseli”, ku figuratywności i wreszcie zanimowanemu obrazowi fotograficznemu, zsynchronizowanemu z muzyką. Postać ludzka (Marek Kreusch), wyłaniająca się z kwadratowych elementów o coraz większej rozdzielczości, przeskakuje tanecznym ruchem pomiędzy kolejnymi kolorowymi polami, by ulec ponownemu uproszczeniu i wrócić do podstawowej formy kwadratu, z której została wywiedziona. Rybczyński zachował przy tym laboratoryjną konsekwencję kolorystyczną, wyprowadzając z kwadratu koloru lila model RGB z dodatkiem neutralnego brązu. Co jednak szczególnie znamienne, młodemu twórcy udało się stworzyć wówczas – w Polsce początku lat 70.! – własną „cyfrową” produkcję.
Zbigniew Rybczyński jest polskim reżyserem, operatorem filmowym, artystą multimedialnym, laureatem Oscara. Do dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polski twórców filmów eksperymentalnych i animowanych.
Opracowanie: A. Witek
Zbigniew Rybczyński jest polskim reżyserem, operatorem filmowym, artystą multimedialnym, laureatem Oscara. Do dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polski twórców filmów eksperymentalnych i animowanych.
Opracowanie: A. Witek
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus