Kuluarowe rozmowy dotyczące samorządu
Jednym z podstawowych celów opozycji solidarnościowej od początku jej istnienia było zbudowanie społeczeństwa obywatelskiego, a ważny krok ku temu upatrywano w odbudowaniu instytucji samorządów. Ich istnienie dałoby społeczeństwu możliwość decydowania o istotnych kwestiach w skali lokalnej. Stanowiłoby to kres monopolu władz partyjnych, które sterowały radami narodowymi. W materiale krótko wypowiada się Aleksander Kwaśniewski, miga twarz Janusza Reykowskiego, a dwie odmienne wizje reformy przedstawiają Zbigniew Bujak i ekspert strony rządowej. Bujak podsumowuje postawę władzy słowami: „Jak trzeba budować państwo policyjne, to jesteście fachowcami, jak trzeba budować państwo obywatelskie, to nie jesteście fachowcami”.
Jeden z czterech podstolików zespołu ds. reform politycznych stanowił podzespół ds. stowarzyszeń i samorządu terytorialnego, który obradował w dwóch odrębnych grupach. Przewodniczącym ze strony opozycji grupy ds. samorządów był Jerzy Regulski, późniejszy architekt reformy samorządowej.
Podczas
obrad podstolika opozycja starała się przeforsować własną wersję reformy
samorządowej, w tym powszechnych wyborów lokalnych. Przedstawiciele partii
wyraźnie nie byli na to gotowi i w zamian zarysowywali niejasne pomysły na
dobrowolną organizację miast i gmin, stanowiącą rodzaj federacji wojewódzkiej.
Ostatnie posiedzenie podzespołu odbyło się 4 marca, a więc miesiąc przed
zakończeniem obrad Okrągłego Stołu. Propozycja przedstawiona przez opozycję miała
poparcie Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, jednak natrafiła na zdecydowany
opór przedstawicieli partii i w efekcie nie osiągnięto kompromisu. Wynikiem prac
grupy był długi protokół rozbieżności, w którym zespół rządowy wprawdzie
przyznał, że wprowadzenie samorządu jest konieczne, ale zaraz potem podał listę
odrębnych założeń. Temat samorządu poruszany był także w czasie obrad
podstolika ds. rolnictwa, gdzie przedstawiciele ZSL mieli więcej do powiedzenia
i tam udało się opracować dokument zakładający powołanie samorządów lokalnych
na warunkach opozycji.
Materiał zdigitalizowany w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Digitalizacja. Mecenasem programu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a operatorem Narodowy Instytut Audiowizualny.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus