Poznań | Kultura w akcji
W reportażu Anny Zakrzewskiej i Maksa Cegielskiego zaprezentowane zostały dwa muzyczne wydarzenia, które w listopadzie 2011 roku – w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji – wzbogaciły życie kulturalne Poznania: Old Music New Dance oraz Festiwal muzyki barokowej Poznań Baroque doskonale wpisały się w obraz Poznania jako polskiej stolicy muzyki barokowej i tańca współczesnego.
Cezary Zych, dyrektor festiwalu Poznań Baroque podkreśla w materiale, że jeśli chodzi o obecność w kulturze i wpływ na mainstream, muzyka barokowa przeżywa obecnie – w stosunku do minionych dekad – prawdziwe odrodzenie. Przede wszystkim obudziła w twórcach i wykonawcach szczególne nastawienie – potrzebę nieustannych poszukiwań, potrzebę „konceptu”, otwarcia się na pewną nieprzewidywalność podejmowanych działań.
W filmie spotykamy podczas prób i później, w czasie koncertu, członków najlepszego obecnie polskiego zespołu barokowego – Arte dei Suonatori, przyglądamy się też warsztatowi dyrygenta Martina Gestera podczas prac nad niezwykłym muzycznym projektem Génération Baroque.
Projekt Old Music New Dance korzysta z innej cechy barokowej sztuki – nacisku na improwizację. To ona, jak podkreśla kuratorka projektu, Joanna Leśniarowska, połączyła w tym wypadku muzyków i choreografów. Znakomitym przykładem jest tu choćby Randka w ciemno, improwizacja taneczno-muzyczna z udziałem duńskiego tria Alpha, wykonującego m.in. muzykę chorałów gregoriańskich i folk oraz tancerzy, podczas której spotykają się nieznani sobie dotąd artyści, próbując nawiązać jak najlepszy kontakt i wykorzystać szansę „zakochania się” w sobie nawzajem. Inne projekty zaprezentowane w materiale to Again cypryjskiej choreografki Lii Haraki, dającej swoim performerom swobodę interpretacji zleconych im, stopniowo ulegających rytualizacji „zadań” oraz MR. Instrument przedstawia: Wielka Inwencja na spragnione theorbo, uśpiony kontrabas i cztery tancerki Małgorzaty Haduch, wykorzystująca improwizacyjne ciągoty muzyki barokowej i jazzu.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus