Lublin | Kultura w akcji
Reportaż Anny Zakrzewskiej i Maksa Cegielskiego prezentuje dwa wydarzenia kulturalne, które miały miejsce w Lublinie w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011: rozproszony w przestrzeni miejskiej projekt Mindware. Technologie dialogu i międzynarodowy festiwal muzyczny Najstarsze pieśni Europy. Tradycja i awangarda. W materiale oba wydarzenia bardzo płynnie się przeplatają, co podkreśla ich dialogiczny charakter.
Mindware. Technologie dialogu to w założeniach kuratora Marcina Skrzypka projekt, który ma na celu podkreślenie ludzkiego wymiaru komunikacji. Rzecz w tym, by nie dać się pochłonąć gadżetom, nie zatracić świadomości, że człowiek i to, co międzyludzkie, powinno zawsze – mimo uroków nowych technologii – pozostawać zawsze na pierwszym planie. Piotr Celiński, inny kurator projektu, widzi w nim szansę na zakorzenienie w naszym opisie współczesności swoistej przestrzeni, która istnieje między technologią i kulturą, a która ma wpływ na to, jacy jesteśmy jako społeczeństwo i ludzie w ogóle. W reportażu Anny Zakrzewskiej i Maksa Cegielskego prezentowane są wybrane projekty artystyczne, które składają się na Mindware, m.in. Widzące miejsce Dominiki Sobolewskiej – w niezwykle wyrafinowany sposób personifikujące pewne „samotne” miejsce w przestrzeni miasta, Net of the Dream – wędrujący ulicami centrum miasta „interfejs społeczny” Yurija Kruchaka z Ukrainy, który postanowił zastosować do grup społecznych kategorie „online” i „offline” oraz Aiolon innego Ukraińca, Andrija Linika, umożliwiający zbiorowe kreowanie dzieła sztuki we wnętrzu lubelskiego kościoła dzięki zasobom i sposobowi funkcjonowania internetu.
Najstarsze pieśni Europy. Tradycja i awangarda to festiwal, podczas którego prezentowane są rokrocznie muzyczne świadectwa kultury tradycyjnej z różnych zakątków Europy. Podczas XII już edycji festiwalu, która tym razem poświęcona była związkom tradycji i awangardy, obok bardzo „lokalnych” artystów, takich jak zaprezentowany w materiale filmowym zespół ze wsi Lapardha w Albanii, wystąpiła m.in. słynna norwesko-lapońska pieśniarka Mari Boine. Dyrektor Festiwalu – Jan Bernard – stawia ją w jednym rzędzie z Björk jako wzór artystki, która przełamuje muzyczne stereotypy.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus