PRL - mity i realia | Kultura głupcze! |30.09.2012
Kultura głupcze! to cotygodniowy cykl programów realizowanych przez Telewizję Polską we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, omawiających najważniejsze wydarzenia mijających dni. Program prowadzi Kamil Dąbrowa, a na tematy poruszane w danym odcinku wypowiadają się zaproszeni goście: filmoznawcy, krytycy sztuki, artyści, literaturoznawcy, dziennikarze i specjaliści różnych dziedzin.
Impulsem do rozmowy o dawnej epoce jest książka Nasz mały PRL Witolda Szabłowskiego oraz Izabeli Meyzy, którzy w swojej prywatnej przestrzeni, przez parę miesięcy próbowali w praktyce odtworzyć realia ówczesnych czasów, a obserwacjami podzielili się z czytelnikami. Co tak naprawdę pamiętamy z PRL-u? Czy te wspomnienia ideologizujemy?
Dla jednych PRL to sentymentalne wspomnienia bezpieczeństwa i szczęścia, dla młodszych czas kojarzony głównie z obrazkami vintage umieszczanymi na facebooku, a dla jeszcze innych przykry okres represji, polityki i ideologii. Z jednej strony zapisaliśmy w pamięci zbiorowej puste półki i kolejki po papier toaletowy, z drugiej, to przecież w PRL-u w każdej szkole była dentystka i obiady, co dziś jest zdecydowanie bardziej problematyczne… O tych różnych twarzach PRL-u Piotr Najsztub rozmawia z zaproszonymi gośćmi – Wojciechem Szabłowskim i Izabelą Meyzą, autorami książki Nasz mały PRL, satyrykiem Marią Czubaszek, dziennikarzem Danielem Passentem i dokumentalistą Maciejem Drygasem.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus