Sprawa Samanthy Geimer | Kultura głupcze! | 29.09.2013
Roman Polański został w 1978 roku oskarżony o zgwałcenie trzynastoletniej wówczas Samanthy Gailey (obecnie Geimer). Choć wstępnie przyznał się do współżycia z nieletnią, obawiając się pokazowego procesu uciekł z USA i formalnie do dziś nie poniósł kary za swój czyn. Jak dziś oceniamy tamte wydarzenia? Czy świat w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w. był na tyle inny, że zachowanie Polańskiego, choć zabronione prawem, można było usprawiedliwiać cichym przyzwoleniem otoczenia czy innym systemem wartości? Ocena prawna zarówno wówczas jak i obecnie wydaje się dla Polańskiego niekorzystna. Czy istnieją jakieś okoliczności łagodzące i czy zdaniem uczestników programu Polański odpowiedział już za to, co zrobił?
Na te m.in. pytania odpowiadają goście Jacka Żakowskiego: reżyserka Izabella Cywińska, dziennikarka Ewa Wanat, seksuolog Andrzej Depko, pisarz i krytyk literacki Tomasz Jastrun i dziennikarz Piotr Pacewicz.
Kultura głupcze! to cotygodniowy cykl programów realizowanych przez Telewizję Polską we
współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, omawiających najważniejsze
wydarzenia mijających dni. Program prowadzi Jacek Żakowski, a na tematy
poruszane w danym odcinku wypowiadają się zaproszeni goście: filmoznawcy,
krytycy sztuki, artyści, literaturoznawcy, dziennikarze i specjaliści różnych
dziedzin.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus