Otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN | Kultura głupcze! | 26.10.2014
„My nie ponosimy odpowiedzialności za to co się wydarzyło przed naszym urodzeniem, ale ponosimy odpowiedzialność za to, co dzisiaj robimy z tą przeszłością” – mówi dyrektor muzeum POLIN prof. Dariusz Stola. Jak deklaruje, nowa instytucja to przede wszystkim „muzeum życia” – jednym z jego najważniejszych celów jest przeciwstawienie się dominującej dotychczas narracji, w której centralne miejsce zajmowały wątki związane z Zagładą i prześladowaniami Żydów. Opowiadana w ramach ekspozycji stałej muzeum historia nie kończy się w 1945 czy 1968 roku, ale nadal trwa i wpisuje się w ponad 1000-letnią obecność Żydów w Polsce. Tematyka żydowska przez długi czas była nieobecna w polskim dyskursie publicznym. Czy teraz, kiedy po 25 latach transformacji w Warszawie otwierane jest Muzeum Historii Żydów Polskich, możemy mówić o symbolicznym momencie, który stanowi ukoronowanie ponad dwóch dekad starań o przywrócenie problematyce żydowskiej należnej jej rangi?
W prowadzonym przez Kamila Dąbrowę programie goszczą dyrektor muzeum prof. Dariusz Stola, pisarka Agata Tuszyńska, ambasadorka Izraela w Polsce Anna Azari, reżyser teatralny Paweł Passini oraz Barbara Kirshenblatt-Gimblett – dyrektor programowa wystawy stałej w POLIN.
Kultura głupcze! to cotygodniowy cykl programów realizowanych przez Telewizję Polską we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, omawiających najważniejsze wydarzenia mijających dni. Program prowadzi Jacek Żakowski, a na tematy poruszane w danym odcinku wypowiadają się zaproszeni goście: filmoznawcy, krytycy sztuki, artyści, literaturoznawcy, dziennikarze i specjaliści różnych dziedzin.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus