Squatting i kultura niezależna | Kultura głupcze! | 15.04.2012
Felieton otwierający odcinek to ujęcia z 16 marca 2012 roku, kiedy miała miejsce próba zajęcia warszawskiego squatu Elba. W obronie warszawskich squatów wypowiadają się socjolożka Joanna Erbel, dr Paweł Marczewski z Kultury Liberalnej, Antoni Wiesztort z Kolektywu Syrena i dr Jarosław Kuisz, redaktor naczelny Kultury Liberalnej, a także mieszkańcy squatów Elba i Przychodnia. W przeprowadzonej sondzie ulicznej koncentrują się wszystkie obiegowe opinie i odczucia, jakie żywią wobec squattersów mieszkańcy Warszawy: od stereotypów po wypowiedzi pełne sympatii i tolerancji.
Dyskusja w studio koncentruje się na stawianiu pytań wokół zasadności funkcjonowania, a przede wszystkim undergroundowego anektowania pustostanów, na prawnych aspektach takiego działania, a także na relacjach pomiędzy samozwańczymi mieszkańcami a władzami miasta. Powstają pytania o to, jakie są zyski i straty z istnienia squatów, dla kogo ma być miasto i przestrzeń miejska, ale także zaprezentowane zostają przykłady dobrych praktyk z Wrocławia, gdzie władze porozumiały się z mieszkańcami squatów. Czy squaty to centra kultury niezależnej, współpracy lokalnych społeczności, czy squatting to – jak pyta Kamil Dąbrowa – „kultura oddolna, szczera i wolna”? A może w zjawisku squattingu przeglądają się jak w zwierciadle problemy, które władza próbuje zamieść pod dywan, a squaty to swoiste laboratoria demokracji?
Kiedy Bill Clinton przylepił w widocznym miejscu na swoim biurku karteczkę ze słynnym hasłem It’s the economy, stupid, gospodarka amerykańska rzeczywiście wymagała szczególnej uwagi. Czy tak jest dziś z kulturą? Kultura głupcze! to cotygodniowy cykl programów realizowanych przez Telewizję Polską we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, omawiających najważniejsze wydarzenia mijających dni. Program prowadzi Kamil Dąbrowa, a na tematy poruszane w danym odcinku wypowiadają się zaproszeni goście: filmoznawcy, krytycy sztuki, artyści, literaturoznawcy, dziennikarze i specjaliści różnych dziedzin.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus