Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016 | Kultura głupcze! |14.09.2014
Wrocław jest jednym z dwóch miast, którym w 2016 roku przypadnie zaszczytny tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Idea ESK zrodziła się w 1985 roku; od tego czasu stała się ona jednym z flagowych projektów kulturalnych Unii Europejskiej. Tytuł Europejskiej stolicy Kultury to nobilitacja i ogromna szansa dla wyróżnionych nim miast, jednocześnie stanowi on ogromne wyzwanie organizacyjne. O ile trudno wątpić w to, że Wrocław podoła temu wyzwaniu w sensie technicznym: już teraz odbywa się tam mnóstwo imprez kulturalnych o renomie nierzadko wykraczającej poza Polskę, o tyle otwarte pozostaje pytanie o trwałe zmiany, które ten projekt może spowodować w mieście. Czy zmieni się podejście do kultury i zwiększy partycypacja w niej zwykłych obywateli? Czy organizatorzy zdołają wypracować nowe sposoby komunikowania z publicznością? Uczestnicy programu dyskutują o szansach na odniesienie sukcesu przez wrocławski program ESK, zastanawiają się do kogo będzie skierowana jego oferta, i zastanawiają się czy wrocławskie plany przełożą się na spójną i konsekwentną politykę kulturalną, która przyniesie miastu długoterminowe korzyści.
Gośćmi Kamila Dąbrowy są przewodniczący Rady Kuratorów ESK i dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego Jarosław Fret, dyrektor Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu Konrad Imiela, koordynatorka ESK ds. młodzieży Dorota Feliks, publicysta Artur Celiński oraz przewodniczący Rady Programowej ESK senator Jarosław Obremski.
Kultura głupcze! to cotygodniowy cykl programów realizowanych
przez Telewizję Polską we współpracy z Narodowym Instytutem
Audiowizualnym, omawiających najważniejsze wydarzenia mijających dni.
Program prowadzi Kamil Dąbrowa, a na tematy poruszane w danym odcinku
wypowiadają się zaproszeni goście: filmoznawcy, krytycy sztuki, artyści,
literaturoznawcy, dziennikarze i specjaliści różnych dziedzin.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus