Miłość w czasach emancypacji | Kultura głupcze! | 10.11.2013
Program nawiązuje do problematyki poruszonej w najnowszym filmie Romana Polańskiego Wenus w futrze. Film, bazujący na skandalizującej powieści Leopolda von Sacher-Masocha, to opowieść, której trzon stanowi wątek metamorfozy kobiety w postać dominującą, przejmującą kontrolę nad mężczyzną. Zdaniem niektórych badaczy, procesy takie zachodzą właśnie we współczesnym społeczeństwie. Czy jesteśmy świadkami zmierzchu patriarchatu i „ery mężczyzn”? Choć to bardzo nośne medialnie hasła, trudno w codziennym życiu dopatrzyć się rosnącej roli kobiet w życiu politycznym czy w strukturach przedsiębiorstw. O czym w swoim filmie opowiada Polański i czy obraz ten zasługuje na pogłębioną analizę w kontekście zmian w społecznych rolach pełnionych przez kobiety i mężczyzn? Iwreszcie, czy reżyser stara się w swoim najnowszym obrazie dotrzeć do jakichś prawd, czy też prowadzi z widzami grę, jaką często twórcy uprawiają w kontaktach z odbiorcami swojej sztuki?
Gośćmi Jacka Żakowskiego są Małgorzata Terlikowska, Roman Kurkiewicz, Marek Kochan, Joanna Ostrowska i Jacek Santorski.
Kultura głupcze! to cotygodniowy cykl programów realizowanych przez Telewizję Polską we
współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, omawiających najważniejsze
wydarzenia mijających dni. Program prowadzi Jacek Żakowski, a na tematy
poruszane w danym odcinku wypowiadają się zaproszeni goście: filmoznawcy,
krytycy sztuki, artyści, literaturoznawcy, dziennikarze i specjaliści różnych
dziedzin.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus