Co z polską wolnością? | Kultura głupcze ! | 9.06.2013
Rok 1989 stał się symbolem polskiej transformacji ustrojowej. Jak dziś patrzymy na wybory z dnia 4 czerwca 1989 roku i obrady Okrągłego Stołu? Czy postulaty „Solidarności” zostały spełnione i czy wyrażane przez ten ruch oczekiwania są nadal aktualne? Zdaniem Konstantego Geberta Polacy przede wszystkim dostali wolność do tego by wyrażać swoje niezadowolenie, co odróżnia nas od społeczeństw totalitarnych, które są „programowo” szczęśliwe. Drugą wartością, którą przyniósł ze sobą przełom ustrojowy była różnorodność, choć nie wszyscy uczestnicy ruchu solidarnościowego stali się później beneficjentami przemian – szczególnie rażąca wydaje się kwestia udziału kobiet we władzy. Znany jest ich szeroki udział w działalności opozycyjnego podziemia, a jednak nie uczestniczyły prawie w obradach Okrągłego Stołu i w mniejszym stopniu, niż byłoby to wskazane, współtworzyły polską transformację. Również bilans udziału Kościoła w debacie publicznej po 1989 roku nie jest jednoznaczny. Wydarzenia roku 1989 stanowiły zaledwie początek długiego procesu reform i zmieniania państwa polskiego. Choć uzyskaliśmy wówczas wolność i fundamentalne gwarancje demokratyczne, pytanie o to czy wolność sama w sobie jest wartością czy konieczne jest codzienne wypełnianie jej treścią przez nasze praktyki, aspiracje i poglądy pozostaje aktualne. Masowa emigracja, która nastąpiła po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej pokazuje, że bilans naszej transformacji nie jest jednoznacznie i wyłącznie pozytywny.
Kultura głupcze! to cotygodniowy cykl programów realizowanych przez Telewizję Polską we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, omawiających najważniejsze wydarzenia mijających dni. Program prowadzi Kamil Dąbrowa, a na tematy poruszane w danym odcinku wypowiadają się zaproszeni goście: filmoznawcy, krytycy sztuki, artyści, literaturoznawcy, dziennikarze i specjaliści różnych dziedzin.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus