O Tadeuszu Mazowieckim | Kultura głupcze! | 03.11.2013
28 października 2013 roku zmarł Tadeusz Mazowiecki, wybitny mąż stanu, pierwszy premier III Rzeczypospolitej, prominentny polityk Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Choć odegrał jedną z kluczowych ról w procesie polskiej transformacji, w ostatnich latach był osobą nieobecną w bieżącym dyskursie politycznym. Jak wyglądała współpraca gości programu z Mazowieckim? Co, w ich odczuciu, składało się na jego wyjątkową osobowość i autorytet? Jaki jest klucz do zrozumienia decyzji pierwszego premiera wolnej Polski? Z prezentowanych w programie wspomnień wyłania się obraz polityka skromnego, refleksyjnego, słuchającego innych i potrafiącego przyznać się do błędu. Człowieka, który łączył miast dzielić, a jedną ze swoich misji uczynił szukanie porozumienia ponad podziałamii koncentrowanie się na wspólnych interesach. Pomimo tych wszystkich cech, jego misja jako premiera zakończyła się polityczną porażką. Czy była ona nieunikniona? I czy faktycznie można tu mówić o porażce, czy jedynie o cenie, jaką politykom przychodzi zapłacić za trudne, całościowe reformy? Co zawdzięczamy Mazowieckiemu? Co powinny o nim wiedzieć wchodzące do życia w wolnej Polsce pokolenia?
Gośćmi Jacka Żakowskiego są Izabella Cywińska – minister kultury w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, jego rzecznik prasowy Małgorzata Niezabitowska, Henryk Wujec – w czasie przełomu sekretarz Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego – zaplecza parlamentarnego rządu Mazowieckiego, Michał Boni – wówczas szef Regionu Mazowsze „Solidarności” i doradca premiera Mazowieckiego Aleksander Smolar.
Kultura głupcze! to cotygodniowy cykl programów realizowanych przez Telewizję Polską we
współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, omawiających najważniejsze
wydarzenia mijających dni. Program prowadzi Jacek Żakowski, a na tematy
poruszane w danym odcinku wypowiadają się zaproszeni goście: filmoznawcy,
krytycy sztuki, artyści, literaturoznawcy, dziennikarze i specjaliści różnych
dziedzin.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus