Radio Stadion
Zrujnowany Stadion X-lecia był dla wielu warszawiaków zaskakującym odkryciem. W środku stolicy wyrastała widowiskowa, jakby antyczna ruina obiektu sportowego, który został zbudowany w 1955 roku z gruzów zburzonej Warszawy. Wokół działało miasteczko wietnamskie. To miejsce przez kilkanaście lat funkcjonowało jak miasto w mieście. Botanicy szukali na nim dzikich roślin, archeologowie – fragmentów średniowiecznej Warszawy, antropolodzy – bohaterów, a kulturoznawcy – legend miejskich. Dzięki projektowi Finisaż Stadionu X-lecia udało się wprowadzić na Stadion artystów. W latach 2006–2008 powstało tam w sumie siedem projektów: inscenizowane spacery, fikcyjne mecze, audycje w niedzielnym radiowęźle i nocny spektakl na placu budowy. Sztuka stała się sposobem wskazania fascynującej wielowątkowości tego obszaru, sprawiła, że Stadion można postrzegać inaczej.
Na targowisku na Stadionie Dziesięciolecia i okolicznych błoniach funkcjonował lokalny radiowęzeł, który emitował reklamy lub informacje o godzinach funkcjonowania stanowisk i innych sprawach organizacyjnych wyłącznie po polsku. Projekt „Radio Stadion Nadaje” przekształcił lokalny radiowęzeł w weekendowe radio, którego audycje były proponowane przez artystów radio-art oraz międzynarodową społeczność kupców w ich językach. Na jeden dzień sytuacja uległa zmianie, głośniki nadawały we wszystkich językach obecnych na bazarze mniejszości – rosyjskim, wietnamskim, armeńskim – ale nie po polsku.
Projekt zainspirowany był pracą duńskiego artysty Jensa Haaninga, w której artysta na placu centralnym w Kopenhadze emitował przez głośniki żarty po turecku. Naturalnie rozumiała je tylko ta mniejszość - instalacja zawieszała na chwilę moc władczą języka urzędowego.Odwołując się do strategii radio-artu, projekt miał na celu stworzenie społeczności nadawców i słuchaczy, którzy trochę niezauważenie przez ostatnie lata urozmaicili krajobraz homogenicznego, postkomunistycznego miasta. Głosy w Radiu Stadion były głosami na co dzień niesłyszalnymi, głosami ze Wschodu; z Izmiru, Addis Abeby czy Erewanu.
Finisaż Stadionu X-lecia i Jarmarku Europa, odcinek 4 : „Radio Stadion nadaje". Autorzy projektu: Radio Simulator: Jacek Skolimowski i Adam Witkowski oraz Backyardradio Berlin: Pit Schultz i Diana Mccarty. Realizacja filmu: Marta Pruska. organizatorzy: Fundacja BęcZmiana, Fundacja Laury Palmer, kuratorka: Joanna Warsza. Warszawa 2008. Projekt zrealizowany dzięki dotacji od m.st. Warszawy.
www.stadion-x.pl
www.laura-oalmer.pl
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus