Krzysztof Krauze i Joanna Kos-Krauze | Rozmowy poszczególne
Zbiorowym bohaterem tego nietypowego odcinka cyklu Rozmowy poszczególne jest jeden z najbardziej utytułowanych duetów polskiego kina, a prywatnie małżeństwo: Krzysztof Krauze i Joanna Kos-Krauze. Rozmowę prowadzi literaturoznawczyni, publicystka i działaczka feministyczna Kazimiera Szczuka, a wśród poruszanych wątków na plan pierwszy wysuwają się dwa: życie osobiste bohaterów programu oraz ich droga zawodowa i artystyczna.
W części dotyczącej życia osobistego Kazimiera Szczuka pyta gości programu m.in. o to, gdzie i kiedy się poznali, czym chcieliby się zajmować, gdyby nie byli filmowcami, a także o trudne doświadczenie choroby nowotworowej, z którą Krzysztof Krauze zmagał się od 2006 roku. Choroba – mówi reżyser – sprawia, że człowiek zaczyna szanować czas: uświadamia sobie, że nie wszystkie znajomości są warte kontynuowania, staje się jasne, że są miejsca, których nigdy nie odwiedzi.
Drugi wątek rozmowy to życie zawodowe gości programu. Współpracowali ze sobą począwszy od wyprodukowanego w 1999 roku głośnego filmu Dług. Po zrealizowaniu dla telewizji trzyczęściowego serialu Wielkie rzeczy pracowali przez jakiś czas w reklamie. Choć odnosili na tym polu sukcesy, szybko zauważyli, że nie są w stanie łączyć pracy najemnej z realizacją kina artystycznego. Doprowadziło to do trudnej, choć dla nich racjonalnej decyzji o całkowitym poświęceniu się filmowi. To o tyle ważne, że słyną z długich i szczegółowych przygotowań do realizacji kolejnych obrazów. Wbrew potocznemu mniemaniu, zdaniem Krzysztofa Krauze to wewnętrzny spokój i atmosfera skupienia mają kluczowe znaczenie dla pracy twórczej, a stan „twórczego rozedrgania”, któremu i on hołdował za młodu, jest ślepą uliczką. Goście opowiadają również o tym, jak dobierają aktorów, jak są zżyci ze swoją ekipą filmową i jak widzą rolę, którą pełni ich kino. „Sztuka jest od stawiania pytań, a publicystyka jest od udzielania odpowiedzi” – mówi Krzysztof Krauze.
Krzysztof Krauze (1953–2014) – reżyser i scenarzysta filmowy. Ukończył wydział operatorski szkoły filmowej w Łodzi. Współpracował m.in. ze Studiem Małych Form Filmowych SE-MA-FOR w Łodzi (1978–1983), Studiem im. Karola Irzykowskiego (1983-85) i Studiem Filmowym TOR (1985–95). Od 2001 roku jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, w latach 2007–2011 był członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a w latach 2008–2011 – przewodniczącym Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W styczniu 2011 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jego fabularnym debiutem było Szczęśliwego Nowego Jorku z 1988 roku – film przyjęty życzliwie przez publiczność, ale chłodno przez środowisko filmowe. Przełomowy dla kariery Krauzego był Dług (1999), nagrodzony m.in. Złotymi Lwami za najlepszy film i reżyserię w Gdyni i nagrodą filmową „Orzeł” za najlepszy scenariusz i reżyserię w 1999 roku. Kolejnymi obrazami: Mój Nikifor (2004), Plac Zbawiciela (2006) i Papusza (2012) Krauze ugruntował swoją pozycję jednego z najwrażliwszych i najbardziej wnikliwych obserwatorów polskiej rzeczywistości.
Joanna Kos-Krauze (ur. 1972) jest reżyserką i scenarzystką. Ukończyła studia filologiczne: polonistykę i hebraistykę. Początkowo pracowała przy programach telewizyjnych i w reklamie, w 1997 roku była drugim reżyserem filmu Młode wilki ½ Jarosława Żamojdy. Współpracę z Krzysztofem Krauze rozpoczęła przy okazji Gier ulicznych (1996). Wspólnie zrealizowali Dług (1999), telewizyjny tryptyk Wielkie rzeczy (2000) oraz pełnometrażowe filmy: Mój Nikifor (2004), Plac Zbawiciela (2006) i Papusza (2013). W 2006 roku, jako współreżyser i współscenarzystka, została laureatką nagrody Złote Lwy na 31. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Rozmowy poszczególne to cykl rozmów z luminarzami polskiej kultury i sztuki. W każdym z odcinków gość programu udziela wywiadu wybranej przez siebie osobie i we wskazanym przez siebie miejscu. Taka formuła zapewnia bohaterowi programu poczucie komfortu, a jednocześnie sprawia, że mamy do czynienia nie tyle z klasycznym wywiadem co właśnie z rozmową, w której obie strony dzielą się spostrzeżeniami, wymieniają uwagi, wspominają. Gośćmi programu są wybitni twórcy kultury o bogatym i niekwestionowanym dorobku m.in. Andrzej Wajda, Krzysztof Penderecki czy Tomasz Stańko. Rozmowy są okazją do podsumowania dotychczasowej twórczości, wskazania źródeł inspiracji i motywacji.
Program został wyprodukowany przez Telewizję Polską i Narodowy Instytut Audiowizualny.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus