Kryminał | Marcin Jażyński
Ta krótka animacja, nawiązująca swoją estetyką i stylem do pop-artowskiego komiksu, przywołuje nastrój kryminałów Raymonda Chandlera i produkcji złotej ery amerykańskiego filmu kryminalnego, w których – wcielając się w Chandlerowskiego detektywa Philipa Marlowe’a – triumfy święcili Humphrey Bogart, Dick Powell i Robert Montgomery. Jak tego konwencja kryminału wymaga, w opowieści, której akcja wpleciona zostaje w krzykliwe nagłówki gazet, pojawiają się źli gangsterzy, dobry, ale zmęczony życiem glina, femme fatale, wielkie pieniądze, pościgi zatłoczonymi ulicami miasta, strugi deszczu, strzelaniny, itd., itd. Jak również na czarny kryminał przystało, o żadnym happy endzie mowy być nie może. Czy komuś uda się wyjść z tej historii cało?
Marcin Jażyński – ukończył studia doktoranckie na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmował się filmem off-owym i video-art (Róg, Ławka, Święta), instalacjami (Krowa Bijowa pod Warszawą Centralną), video instalacjami. Za off-owy film Ławka zdobył wyróżnienie na festiwalu Wiosna Filmu w 2003 roku i nagrodę główną na festiwalu Felliniada w 2005 roku.
Program Młoda animacja realizowany w ramach Studia Munka ma na celu umożliwienie debiutującym reżyserom, zarówno absolwentom szkół filmowych, jak i osobom bez wykształcenia filmowego, ale posiadającym doświadczenie w realizacji animacji i korzystaniu z technik cyfrowych, zrealizowania pierwszego profesjonalnego filmu animowanego.
Studio Munka jest producentem debiutów filmowych, działającym w strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jest nastawione na produkcję ambitnych filmów artystycznych, a jego głównym celem jest produkcja pełnometrażowych debiutów fabularnych. Studio produkuje także filmy w ramach Programów dla Młodych Twórców: 30 minut, Pierwszy Dokument i Młoda Animacja, które pozwalają zrealizować w profesjonalnych warunkach pierwszy film krótkometrażowy po szkole filmowej. Studio Munka zostało powołane w 2008 roku przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich i funkcjonuje na mocy porozumień zawartych z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Telewizją Polską.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus