Kres świata | Mateusz Skalski
Jedna z podlaskich przygranicznych wiosek, zamieszkana przez białoruską mniejszość, a właściwie już częściowo przez nią opuszczona – młodzi nie chcieli przejąć rodzinnych gospodarstw i wyjechali do pobliskiego miasta, gdzieś dalej w Polskę albo za granicę, we wsi zostali tylko starsi ludzie. Często owdowiali i samotni, próbują sobie znaleźć jakieś zajęcie w kołowrotku kolejnych, niczym się od siebie nie różniących dni. Jedną z takich „rozrywek” okazuje się wizyta obwoźnego sklepu z pieczywem, który dla wielu z nich stanowi jedyne „okno na świat”, okazję do opuszczenia na chwilę domu i zamienienia kilku słów z drugim człowiekiem…
Program Pierwszy dokument realizowany w ramach Studia Munka ma na celu umożliwienie debiutującym reżyserom zrealizowania pierwszego profesjonalnego filmu dokumentalnego. Program wspiera realizację filmów autorskich, starających się przekazać pogłębioną prawdę o świecie współczesnym.
Mateusz Skalski (ur. 1979) – operator filmowy i fotograf. Absolwent studiów operatorskich na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor zdjęć do etiud studenckich, filmów dokumentalnych oraz fabularnych, teledysków i reklam. Jako fotosista pracował na planach filmowych m.in. u Petra Zelenki, Piotra Uklańskiego, Grzegorza Kuczeriszki i Marcela Łozińskiego.
Studio Munka jest producentem debiutów filmowych, działającym w strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jest nastawione na produkcję ambitnych filmów artystycznych, a jego głównym celem jest produkcja pełnometrażowych debiutów fabularnych. Studio produkuje także filmy w ramach Programów dla Młodych Twórców: 30 minut, Pierwszy Dokument i Młoda Animacja, które pozwalają zrealizować w profesjonalnych warunkach pierwszy film krótkometrażowy po szkole filmowej. Studio Munka zostało powołane w 2008 roku przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich i funkcjonuje na mocy porozumień zawartych z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Telewizją Polską.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus