Kreacje - warsztaty choreograficzne Polskiego Baletu Narodowego | Taniec_PL
Taniec_PL to cykl krótkich reportaży, które mają za zadanie ukazać panoramę polskiego tańca współczesnego. Pierwotnie znalazły się one na dwuczęściowej płycie dvd taniec_PL/edycja 2012 (dance/edition 2012), wydanej przez Instytut Muzyki i Tańca z okazji Internationale Tanzmesse NRW – Międzynarodowych Targów Tańca, odbywających się w Düsseldorfie w dniach 29 sierpnia – 1 września 2012 roku. Wydawnictwo zaprezentowało większość spośród aktywnie działających w Polsce zawodowych twórców tańca z różnych obszarów i gatunków: zarówno twórczość zespołów państwowych i instytucjonalnych, jak i niezależnych twórców oraz kolektywów tanecznych. Materiały filmowe oprócz wypowiedzi twórców i kierowników artystycznych zawierają fragmenty spektakli i prac choreograficznych; równolegle opatrzone są również podpisami i tłumaczeniami w języku angielskim.
W tym krótkim reportażu Krzysztof Pastor, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego, opowiada o warsztatach Kreacje jako platformie, dzięki której tancerze mają okazję próbowania swoich sił przede wszystkim w choreografii. Wskazuje też na wyróżniających się w tej dziedzinie uczestników warsztatów: Jacka Tyskiego i Roberta Bondarę, którzy otrzymali w rezultacie propozycję zrealizowania własnych projektów w ramach regularnego repertuaru Baletu. O doświadczeniu, jakie dały im warsztaty, opowiadają w reportażu obaj wspomniani artyści. W materiale wykorzystano fragmenty następujących spektakli: Ganz Anders (choreogr. Lachlan Phillips), W malinowym chruśniaku (choreogr. Anna Hop), Popołudnie fauna (choreogr. Jacek Tyski), When You End and I Begin i 8m68 (choreogr. Robert Bondara).
Polski Balet Narodowy kontynuuje tradycje pierwszego rodzimego zespołu baletowego – działających w XVIII wieku na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Tancerzy Narodowych Jego Królewskiej Mości. W XIX wieku warszawski zespół baletowy, działający w ramach teatru operowego, występował na scenie Teatru Narodowego przy Placu Krasińskich, razem z zespołami opery i dramatu. Od 1833 roku, z przerwą spowodowaną II wojną światową i koniecznością odbudowy gmachu, warszawski balet działa w budynku Teatru Wielkiego na pl. Teatralnym. 29 kwietnia 2009 roku minister kultury wyodrębnił balet w strukturze teatru i podniósł go do rangi Polskiego Baletu Narodowego. Zespół otrzymał wówczas pełną autonomię artystyczną.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus