Kocham kino | Janusz Głowacki | 22.12.2013
Rozmowę rozpoczynają pytania o ostatnią książkę gościa pt. Przyszłem, w której opisuje m.in. swoją pracę nad scenariuszem do filmu o Lechu Wałęsie. Nie wszystkie sceny, które napisał finalnie trafiły do obrazu Wajdy, spisanie ich to sposób na to, aby nie zostały utracone i zapomniane. Scenariusz był zresztą jedynie przyczynkiem do napisania książki, której tematem jest proces twórczy, a także rozważania o Polsce i polskości. Jak przyznaje Głowacki, praca twórcza na potrzeby kina jest szczególnie trudna, ze względu na bogactwo i różnorodność osobowości, którym przychodzi pracować nad wspólnym projektem. Pisarz opowiada również o Janie Himilsbachu, z którym współpracował m.in. w ramach pracy nad Rejsem oraz o wydanej w 1980 roku książce Moc truchleje. Ważne miejsce w fabule tego utworu zajmuje przypadek – to opowieść o prostym robotniku, którego życie kształtowane jest przez potężne procesy i siły, na które nie ma wpływu i których istnienia nawet nie podejrzewa. Przypadek odegrał niemałą rolę również w życiu Głowackiego: gdy premiera jego sztuki w Londynie zbiegła się z ogłoszeniem stanu wojennego w Polsce co uczyniło z niego osobę pożądaną przez brytyjskie media, czy kiedy za „zupełny brak zdolności” i cynizm został wyrzucony ze szkoły aktorskiej.
Gość odpowiada również na pytania publiczności, m.in. o kondycję polskiego kina, o to jaki jest jego tryb pracy i o to czym różni się praca nad scenariuszem od pisania dramatów.
Janusz Głowacki
(1938), prozaik, dramaturg, scenarzysta. Jest absolwentem filologii polskiej na
Uniwersytecie Warszawskim. Zadebiutował w 1960 roku opowiadaniem Na plaży, w następnych latach pisywał
felietony, recenzje teatralne oraz kolejne opowiadania, wydane później w
zbiorach Wirówka nonsensu (1968) i Nowy taniec la-ba-da (1970). W latach
1964–80 współpracował z tygodnikiem „Kultura”, gdzie publikował felietony. Jest
autorem scenariuszy, m.in. do kultowego filmu Rejs (1970) Marka Piwowskiego i Wałęsa.
Człowiek z nadziei (2013) Andrzeja Wajdy. Największą popularność przyniosły
mu sztuki teatralne, m.in. Kopciuch (1980),
Polowanie na karaluchy (1990), Antygona
w Nowym Jorku (1992), czy Czwarta
siostra (2000). Po ogłoszeniu stanu wojennego Głowacki zamieszkał w Nowym
Jorku, gdzie odniósł swoje największe sukcesy jako dramaturg. Jego sztuki były
tłumaczone m.in. na język angielski, francuski, niemiecki, rosyjski i chiński. W
2005 roku otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jest laureatem
m.in. John. S. Guggenheim Award (1988), American Theatre
Critics Association Award (1986), Joseph Kesserling Award (1987) i Nagrody
Fundacji Jurzykowskiego (1994), był dwukrotnie nominowany do literackiej
nagrody NIKE.
Program Kocham Kino to magazyn prezentujący twórczość filmową, zarówno debiutantów jak i twórców o znacznym dorobku artystycznym. W programie dominują rozmowy z reżyserami, scenarzystami i aktorami jak również animatorami sztuki filmowej – przedstawicielami festiwali, przeglądów i innych wydarzeń związanych z X Muzą. Regularnym gościem programu jest krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski, który recenzuje filmy oraz zapowiada nowości kinowe i na DVD. Autorką i prowadzącą program jest Grażyna Torbicka – dziennikarka i krytyk filmowy, dyrektor artystyczna Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym – Janowcu nad Wisłą.
Program został wyprodukowany przez Telewizję Polską i Narodowy Instytut Audiowizualny.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus