Kazimierz Kutz. Spotkanie wspomnieniowe
odtwarzaj/zatrzymaj - spacja|
przewiń w przód/przewiń w tył - strzałki prawo/lewo|
głośniej/ciszej - strzałki góra/dół|
jakość - q
Rejestracja spotkania z aktorami i biografką Kazimierza Kutza w 90. rocznicę urodzin reżysera
Opis materiału
Spotkanie odbyło się w kinie Iluzjon 16 lutego 2019 roku – w 90. rocznicę urodzin Kazimierza Kutza. Reżyser jubileuszu nie dożył – zmarł dwa miesiące wcześniej, 18 grudnia 2019 roku. Wieczór wspomnień o twórcy, połączony z projekcją filmu Nikt nie woła, najważniejszy punkt odbywającego się w kinie Iluzjon przeglądu twórczości filmowej i teatralnej Kazimierza Kutza, uświetnili jego aktorzy, Jan Englert i Olgierd Łukaszewicz, oraz autorka kilku książek o reżyserze, Elżbieta Baniewicz. Wspominali Kutza jako artystę poszukującego najlepszej formy dla swoich reżyserskich projektów i jako człowieka – odważnego, bezpośredniego, serdecznego, zaangażowanego, oddanego sprawie rodzinnego Śląska. Nie zabrakło zabawnych anegdot, które doskonale naświetlają postać bohatera wieczoru.
Kazimierz Kutz (1929-2019) był reżyserem filmowym, teatralnym i
telewizyjnym oraz scenarzystą. Ukończył wydział reżyserii w Państwowej
Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Zanim zadebiutował w roli reżysera
obrazem Krzyż walecznych w 1959 roku, pracował m.in. jako
asystent Andrzeja Wajdy. Kutz był wieloletnim dyrektorem TVP Katowice.
Największą sławę przyniósł mu tzw. tryptyk śląski, na który złożyły się Sól ziemi czarnej, Perła w koronie i Paciorki jednego różańca,
w których podejmował kwestie tożsamości śląskiej i odnosił się do
specyfiki tego regionu. Równolegle do twórczości filmowej, Kutz rozwijał
swoją karierę reżysera teatralnego. Swoje sztuki realizował m.in. w
teatrze Ateneum, Starym Teatrze w Krakowie czy Teatrze na Woli, gdzie
wystawił głośne Przedstawienie 'Hamleta' we wsi Głucha Dolna. Należał również do pionierów Teatru Telewizji.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus