Kaya Kołodziejczyk, ULOI | Taniec_PL
Taniec_PL to cykl krótkich reportaży, które mają za zadanie ukazać panoramę polskiego tańca współczesnego. Pierwotnie znalazły się one na dwuczęściowej płycie dvd taniec_PL/edycja 2012 (dance/edition 2012), wydanej przez Instytut Muzyki i Tańca z okazji Internationale Tanzmesse NRW – Międzynarodowych Targów Tańca, odbywających się w Düsseldorfie w dniach 29 sierpnia – 1 września 2012 roku. Wydawnictwo zaprezentowało większość spośród aktywnie działających w Polsce zawodowych twórców tańca z różnych obszarów i gatunków: zarówno twórczość zespołów państwowych i instytucjonalnych, jak i niezależnych twórców oraz kolektywów tanecznych. Materiały filmowe oprócz wypowiedzi twórców i kierowników artystycznych zawierają fragmenty spektakli i prac choreograficznych; równolegle opatrzone są również podpisami i tłumaczeniami w języku angielskim.
W tym krótkim reportażu Kaya Kołodziejczyk, tancerka i choreografka, założycielka niezależnego artystycznego kolektywu U/LOI (Universal Law of Impermanence), opowiada o początkach współpracy z artystami w ramach tej grupy i o wspólnie zrealizowanych projektach. O stylu, który reprezentuje U/LOI mówi, że związany jest ze sztukami performatywnymi i stanowi połączenie różnych dyscyplin i mediów, choć zasadniczo twórczość kolektywu wychodzi od tańca współczesnego. W filmie pojawiają się fragmenty spektakli według koncepcji Kai Kołodziejczyk: Audycji IV, Brith Out… oraz :PK:.
Kaya Kołodziejczyk (ur. 1981) – performerka, tancerka i choreografka, uznana w 2009 roku przez krytyków opiniotwórczego niemieckiego czasopisma ballettanz (obecnie tanz) za najciekawszą tancerkę młodego pokolenia. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie oraz szkoły tańca współczesnego P.A.R.T.S. w Brukseli (stypendium Unii Europejskiej i Rządu Flamandzkiego) oraz Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Frankfurt am Main (MA). Stypendystka Fundacji Rudolfa Nurejewa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz DanceWEB, uczestniczka programu Rezonans realizowanego przy wsparciu Szwajcarskiej Fundacji dla Kultury ProHelvetia. W latach 2004-2009 była tancerką renomowanego zespołu Rosas, obecnie działa jako artystka niezależna. Współpracowała m.in. z Mette Ingvartsen, Krisem Verdonckiem, Szymonem Rogińskim i Rafałem Dziemidokiem. Od kilku lat realizuje własne projekty choreografi czne (m.in. One for Francesca, 2002; My Favourite Superhero, 2004; Harnasie, 2012; Oh Noh, 2012) pokazywane w Belgii, Francji, Niemczech, Holandii i Polsce, pracuje również jako pedagożka tańca (m.in. w Belgii – P.A.R.T.S. i La Raffi nerie, w USA – San Diego State University, a także w Japonii, Kanadzie, Irlandii, Serbii i Polsce). W 2007 roku zainicjowała niezależny kolektyw artystyczny U/LOI (Universal Law of Impermanence).
U/LOI (Universal Law of Impermanence) – niezależny kolektyw zrzeszający luźno kilkudziesięciu artystów: twórców tańca, muzyków i artystów wizualnych, pracujących pod kierunkiem Kai Kołodziejczyk, do którego należą m.in. Karolina Wołkowiecka, Karol Tymiński i Ramona Nagabczyńska. Wraz z grupą artystka zrealizowała kilka projektów odbywających się głównie w przestrzeni pozateatralnej. Kolektyw wystąpił m.in. na festiwalu INPEX DIY VIDEO w Sztokholmie, zaprezentował improv of 3/free styles podczas Inwazji Sztuki Niezależnej Re:wizje w Warszawie (2007),spektakl / instalację Brith Out... na festiwalu ROZDROŻE 2008, :PK: na Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi (2009), Off Żak Projekt na II Gdańskim Festiwalu Tańca (2010) oraz Oh Noh w ramach festiwalu ROZDROŻE 2012.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus