Karol Lipiński - wirtuoz i twórca | Janusz Sidor
Karol Lipiński – wirtuoz i twórca to reportaż zrealizowany na zlecenie Narodowego Instytutu Audiowizualnego w 150. rocznicę śmierci wielkiego, choć dziś nieco zapomnianego polskiego kompozytora i wirtuoza – Karola Lipińskiego.
Reportaż powstał podczas nagrywania przez Bartłomieja Nizioła płyty z muzyką Karola Lipińskiego oraz w trakcie uroczystości rocznicowych, zorganizowanych przez Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Prof. Jarosław Pietrzak z ww. uczelni oraz prof. Sławomir Tomasik z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina zastanawiają się, jakie brzmienie osiągał wielki wirtuoz, jakim dysponował dźwiękiem i intonacją, co wpłynęło na jego jedyną w swoim rodzaju technikę. Dr Andrzej Ładomirski podkreśla obecność w muzyce Lipińskiego – obok elementów popisowych, trudnych technicznie – ładunku muzykalności i liryczności. W filmie jest również przytaczana barwna anegdota o tym, jak do polskiego wirtuoza trafiły doskonałe skrzypce – Stradivarius należący do kolekcji włoskiego mistrza Giuseppe Tartiniego. O niezwykłych właściwościach tego instrumentu opowiada skrzypek Frank Almond.
Karol Józef Lipiński (ur. 30 października 1790 roku w Radzyniu Podlaskim, zm. 16 grudnia 1861 roku w Urłowie) – najsłynniejszy polski wirtuoz skrzypiec pierwszej połowy XIX wieku, kompozytor i pedagog. Gry na skrzypcach uczył się od piątego roku życia. W 1799 roku jego rodzina przeniosła się do Lwowa, gdzie szybko zrobił karierę m.in. jako kompozytor, dyrygent i solista. W 1818 roku wystąpił kilkakrotnie z Niccolo Paganinim. Razem zagrali również podczas uroczystości koronacyjnych cara Mikołaja I w 1829 roku. Pod koniec lat 30., już jako artysta znany i ceniony w całej Europie, osiadł w Dreźnie. Po emeryturze przeniósł się na stałe do zakupionego w 1845 roku majątku w Urłowie pod Lwowem, gdzie założył szkołę muzyczną dla uzdolnionych dzieci chłopskich. Zmarł z powodu astmy.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus