Juliusz Machulski | Kino w Teatrze Starym
Reżyser podczas spotkania towarzyszącego pokazowi Seksmisji w lubelskim Teatrze Starym opowiada o swojej fascynacji kinem, szczególnie tym amerykańskim. Pozwoliła mu ona wcześnie wybrać ścieżkę edukacji, dlatego jest jednym z nielicznych polskich reżyserów debiutujących przed 30-stką. Jego niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie filmu jest Stanley Kubrick, dzięki któremu zainteresował się filmem gatunkowym, szczególnie science fiction, opartym jednak na inteligentnej i erudycyjnej fabule. Opowiada o wyborze komedii jako formy docierającej do szerokiej publiczności, do której chciał adresować swoje kino. Tematyka jego filmów zawsze związana była z jego zainteresowaniami, często nawet osadzona w życiu osobistym. Machulski przedstawia proces powstawania Seksmisji: podglebie w teorii filmu i prognozach XXI wieku, walka z czasem i budżetem, problemy z doborem obsady. Mówi, jak w trakcie realizacji zaczęły powstawać nowe polityczne sensy filmu i jak starał się to wykorzystać, a także jak film bez takiego kontekstu w USA odbierany jest jako skrajnie szowinistyczny. Przytacza także opinię Miłosza na temat przyczyn zezwolenia na realizację – wszystko dzięki „chłopskiemu antyfeminizmowi władz PRL”. Reżyser opowiada również o swych nowych projektach filmowych i teatralnych.
Juliusz Machulski (ur. 1955) – reżyser, scenarzysta, producent filmowy. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim (1973–1974), absolwent reżyserii w PWSFTViT w Łodzi (1975–1978, dyplom 1980). Autor wielu znanych filmów, głównie komediowych, m.in.: Vabank (1981), Seksmisja (1983), Kingsajz (1987), Deja vu (1990), Kiler (1997), Pieniądze to nie wszystko (2001), Vinci (2004), Ile waży koń trojański? (2008), Kołysanka (2010), AmbaSSada (2013). Jego twórczość cechuje erudycyjny żart oraz satyra polityczna i obyczajowa, często posługuje się także motywami futurologicznymi, szczególnie podróżą w czasie. Założyciel prezes Studia Filmowego „Zebra” – wyprodukował w nim m.in. takie filmy, jak Psy, Dzień świra, Mój Nikifor, Plac Zbawiciela i nominowany do Oscara W ciemności.
Kino w Teatrze Starym to program promocji kina i twórców filmowych organizowany w Teatrze Starym w Lublinie. Jego kuratorką jest Magdalena Sendecka – krytyk filmowy, redaktorka miesięcznika „Kino” i TVP Kultura, ekspertka PISF. W ramach programu filmowego organizowane są pokazy oraz spotkania z artystami. Więcej informacji znajduje się na stronie teatru.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus