Julia Hartwig | Rozmowy poszczególne
Julia Hartwig dzieciństwo spędziła na Lubelszczyźnie otoczona kochającą, pełną wyrazistych osobowości rodziną (ojciec i jeden z braci – fotograficy, drugi brat – słynny endokrynolog). Sielankowe dzieciństwo poetki przerwała samobójcza śmierć matki – od tego czasu wychowywała ją głównie siostra. Jak mówi Hartwig: „Małe dziecko szybko uczy się być sierotą”. Wrodzony optymizm, niezwykła siła i zdrowy dystans towarzyszyły poetce w często niełatwym życiu. „Praca jest tym, co mnie chroni” – tłumaczy.
Znaczna część rozmowy poświęcona jej szczęśliwemu, trwającemu czterdzieści lat małżeństwu Hartwig z Arturem Międzyrzeckim. Poetka opowiada o życiu dwóch indywidualności, wspólnej pracy literackiej i o latach emigracji spędzonych w USA. Wspomina również kontakty z kręgiem Skamandrytów, Ildefonsem Gałczyńskim czy Czesławem Miłoszem.
Hartwig twierdzi, że istnieje coś takiego jak wspólnota poetów; mówi, że „ta wspólnota odnosi się zarówno do teraźniejszości, jak i do przeszłości, bo czuję się jak gdyby w nurcie tego co się działo i bardzo mnie obchodzi to co będzie jutro”.
Julia Hartwig (ur. 14 sierpnia 1921 roku w Lublinie) – polska poetka, eseistka i tłumaczka literatury pięknej, autorka książek dla dzieci. Bardzo wyraźny, ale też osobny głos w polskiej poezji współczesnej. Urodziła się w Lublinie, gdzie jeszcze przed maturą debiutowała jako poetka w szkolnej gazetce W słońce. Na studia wybrała jednak Warszawę. Uczęszczała na kurs romanistyki i polonistyki na tajnym Uniwersytecie, była łączniczką AK, działała też w kulturalnym podziemiu. Po zakończeniu wojny kontynuowała naukę na uniwersytetach w Warszawie i Lublinie. Przez długi czas przebywała również na zagranicznych stypendiach we Francji i w Stanach Zjednoczonych. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. Jest autorką kilkunastu tomów poetyckich, m.in. nominowanych do Nagrody Nike tomików Nie ma odpowiedzi (2001), Błyski (2002), Bez pożegnania (2004), ale pisze też prozę poetycką, dzienniki i książki dla dzieci. Uznanie czytelników zyskały też monografie poświęcone Apollinaire'owi i Gérardowi de Nerval oraz pokaźna liczba tłumaczeń z poetów francuskich i amerykańskich. Julia Hartwig jest laureatką wielu polskich i międzynarodowych nagród literackich. Została także odznaczona medalem Gloria Artis.
Rozmowy poszczególne to cykl rozmów z
luminarzami polskiej kultury i sztuki. W każdym z odcinków gość programu
udziela wywiadu wybranej przez siebie osobie i we wskazanym przez siebie
miejscu. Taka formuła zapewnia bohaterowi programu poczucie komfortu, a
jednocześnie sprawia, że mamy do czynienia nie tyle z klasycznym wywiadem co
właśnie z rozmową, w której obie strony dzielą się spostrzeżeniami, wymieniają
uwagi, wspominają. Gośćmi programu są wybitni twórcy kultury o bogatym i
niekwestionowanym dorobku m.in. Andrzej Wajda, Krzysztof Penderecki czy Tomasz
Stańko. Rozmowy są okazją do podsumowania dotychczasowej twórczości, wskazania
źródeł inspiracji czy motywacji.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus